za
Jak bezpiecznie inwestować w kryptowaluty

Jak bezpiecznie inwestować w kryptowaluty?

1,5% dla maluszka

Cyfrowe monety przestały być przedmiotem zainteresowania wyłącznie dla kryptografów czy osób przemierzających najdalsze zakątki Internetu. W bitcoina inwestują dziś wielkie korporacje, jak MicroStrategy, BlackRock, Ark Invest czy Tesla. Trzeba mieć jednak na względzie, że ten sektor jest wciąż bardzo młody. Ma bowiem dopiero 14 lat – w rzeczywistości jesteśmy zatem na początku rewolucji, jaką niesie ze sobą technologia blockchain. Jeśli chcemy zacząć inwestowanie w kryptowaluty i stać się aktywnymi uczestnikami tego dynamicznego rynku, musimy najpierw zgłębić kilka fundamentalnych zasad, którymi się rządzi.

Kryptowaluty są podobne do innych aktywów inwestycyjnych w tym sensie, że przed podjęciem decyzji o inwestycji pomocne jest zrozumienie jej tła. Może to obejmować ocenę zespołu stojącego za projektem, zbadanie sposobu dystrybucji tokena i jego długofalowych celów, sprawdzenie jego obecności w sieci. Na przykład, jeśli autorzy tokena często uczestniczą w wydarzeniach branżowych, publikują regularnie mapy drogowe projektu i wchodzą w interakcje ze swoją społecznością, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że projekt wraz z rozwojem będzie nabierał na wartości. – Gasper Štih, Chief Marketing Officer giełdy Zonda

Edukacja i wiedza kluczem do sukcesu

W tym artykule przedstawię Wam kilka kluczowych zasad, które ułatwią bezpieczne poruszanie się po rynku cyfrowych aktywów. Być może uchronią Was one od bycia stratnymi na pierwszych inwestycjach w cyfrowe aktywa. Dlaczego już na wstępie wspominam o stratach? Każdy inwestor musi bowiem mieć świadomość, że ze względu na spekulacyjny charakter kryptowalut i ich wysoką zmienność, są to aktywa o wysokim poziomie ryzyka. Niezaprzeczalnym faktem jest również to, że w tym sektorze działa wielu oszustów. Ich jedyną intencją jest wprowadzenie niedoświadczonych inwestorów w błąd i zarobienie szybkiej kasy kosztem cudzej krzywdy. 

Istnieją zatem pewne działania, które powinien wdrożyć każdy uczestnik tego rynku – niezależnie od posiadanego stażu i doświadczenia. Jest to przede wszystkim stałe odświeżanie i utrwalanie wiedzy oraz praktykowana edukacja z zakresu pojawiających się nowości w przestrzeni blockchaina i cyfrowych aktywów.

Jeśli dopiero przymierzacie się do dokonania swojego pierwszego zakupu, koniecznie musicie zrozumieć podstawy kryptowalut i stojącej za nimi technologii. Kluczowe jest także poznanie rodzajów projektów, w które chce się zainwestować.

Każdy z projektów warto rozpatrzeć pod kątem jego fundamentów. Sprawdźcie najpierw kto stoi za daną kryptowalutą oraz jak wygląda jej społeczność. Najbardziej pomocne będą w tym kanały społecznościowe, jak Twitter czy LinkedIn. Ważnym faktem jest także to, ile czasu projekt działa już na rynku.

Dywersyfikuj swoje inwestycje

Często pojawia się pytanie, czy warto włożyć cały swój kapitał inwestycyjny w jedno aktywo, czy może kilka. Dywersyfikacja kapitału zmniejsza ryzyko dużych strat na danej inwestycji. Nie jest rozsądne wchodzić w ciemno w jeden projekt ze wszystkimi naszymi zasobami pieniężnymi. Nigdy nie ma bowiem pewności, że kurs określonej kryptowaluty nie straci poważnie na wartości. Nie wiadomo też, czy uda się jej powrócić do poziomu swoich szczytów po korekcie.

Zawsze bowiem istnieje możliwość, że dany token nagle spadnie do minimum. Jeślibyśmy przed taką sytuacją zainwestowali, załóżmy, wyłącznie 10% naszych środków przeznaczonych na obrót kryptowalutami, to istnieje dziesięciokrotnie mniejsza szansa porażki z danej inwestycji. Dla przykładu, token LUNA spadł w maju 2022 roku praktycznie do zera, a upadek ekosystemu Terra doprowadził do strat na poziomie 40 miliardów dolarów. Hype na tę kryptowalutę był naprawdę duży. Jeśli zatem ktoś wszedł z całym swoim kapitałem w ten rynek i nie zdążył z niego wyjść, to wszystko stracił.

W życiu jest niewiele rzeczy pewnych, a na rynku kryptowalut – jeszcze mniej. Inwestowanie w dany projekt ze wszystkimi posiadanymi środkami jest naprawdę ryzykownym zabiegiem, a wręcz, moim zdaniem, samobójczym finansowo.

kryptowaluty

HODL

Jeśli już zdecydujemy się na zainwestowanie w kilka kryptowalut, to dobrze jest określić ile czasu chcemy utrzymywać daną pozycję. Inwestowanie długoterminowe w projekty o solidnych fundamentach, jak bitcoin czy ether, zdecydowanie zwiększa nasze szanse na zysk. Nawet jeśli kurs tokena, który właśnie kupiliśmy, zaczął doświadczać spadków, warto mieć na względzie jego historię. To, że nasz token właśnie stracił na wartości 30%, nie oznacza bowiem, że na pewno ”umoczyliśmy” na tej inwestycji i musimy się pogodzić ze stratą.

Warto zatem bacznie obserwować poprzednie cykle i to, jak w ich trakcie oraz zachowywał się dany coin. Nawet bitcoin wielokrotnie był już określany mianem ”trupa”. Sugerowano, że się nie podniesie po znaczących spadkach. Następnie okazywało się, że jego kurs odnotowywał taki rajd, że wielu inwestorów pluło sobie w brodę za sprzedaż dołku. W tym czasie inni mogli z zadowoleniem powiedzieć ”dobrze, że HODLowałem/am”.

Korzystaj ze sprawdzonych narzędzi

Jeśli decydujemy się na handel kryptowalutami za pośrednictwem giełd, to bardzo istotne jest wcześniejsze zweryfikowanie, czy dana platforma stanowi bezpieczne środowisko inwestycyjne. Warto sprawdzić, czy interesujący nas podmiot posiada odpowiednie licencje i jest regulowany przez odpowiednie organy nadzorcze. Nie zaszkodzi również zainteresować się stażem danej giełdy na rynku oraz opiniami inwestorów na jej temat. Dodatkowym determinantem może być fakt, czy w przeszłości padała ofiarą ataków hakerskich. Na polskim rynku takim bezpiecznym i uregulowanym podmiotem jest na pewno Zonda.

To samo tyczy się dostawców kryptowalutowych portfeli, w których chcemy przechowywać nasze cyfrowe aktywa. Kto posiada dostęp do naszego klucza prywatnego oraz jakie zabezpieczenia są stosowane przy konkretnym typie walletu – to również kluczowe kwestie dot. bezpieczeństwa środków.

Miej ograniczone zaufanie

W tym miejscu przejdę do wspomnianego już zagadnienia odnoszącego się do oszustów, którzy działają w sektorze kryptowalut. Jak wspomniałem, trzeba mieć świadomość, że w cyberprzestrzeni roi się od tzw. ”bad actors”, którzy chcą dorobić się fortuny kosztem czyjejś straty. Poruszając się po rynku kryptowalut trzeba być świadomym typowych oszustw, takich jak phishing, rug pulle i pump and dump.

W tym świecie nie brakuje bowiem naganiaczy, którzy będą próbowali namówić Was na zainwestowanie w dany projekt, fundusz, zbiórkę itd., obiecując złote góry i wielocyfrowe zwroty. W wielu przypadkach inicjatorzy takich projektów nagle zapadają się pod ziemię z naszymi środkami, a sam projekt okazuje się zwykłą piramidą finansową czy innym SCAMem. Powtórzę tutaj, że przed podjęciem każdej decyzji inwestycyjnej należy dokładnie przeanalizować dany projekt. W tej branży, podobnie jak przy kierowaniu samochodem, panuje zasada ograniczonego zaufania.

Stosuj chłodną logikę

Kryptowaluty są bardzo ryzykowną klasą aktywów, więc nigdy nie powinniśmy inwestować na tym rynku więcej pieniędzy, niż jesteśmy w stanie stracić. Stawianie wszystkiego na jedną kartę jest równie naiwne, jak granie w kasynie. Dobry inwestor, to taki, który w sytuacjach skrajnej euforii lub paniki na rynku zachowuje spokojny umysł i umiejętność racjonalnej analizy sytuacji.

Jeśli wszyscy w danej społeczności na rynku pędzą w daną stronę – zanim popłyniecie tym samym nurtem, warto dać sobie chwilę do namysłu i refleksji. Nie kierujcie się emocjami przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej, bo to często może skończyć się tragedią.

Ważnym jest, aby monitorować rynek. Słuchanie opinii innych nie jest złą praktyką, jednak pod warunkiem, że wyciągamy z tego własne wnioski. W sytuacji, gdy nie jesteśmy czegoś pewni, pokorne skierowanie się do zaufanej osoby z prośbą o radę również nie jest złym pomysłem. Czytajcie branżowe media, sprawdzajcie analizy oraz przeprowadzajcie własne.

Jeśli już zaczynamy czuć się bardziej pewni w tej branży i zamierzamy zacząć obracać większymi sumami, to trzeba ustalić sobie własną strategię. Co chcemy osiągnąć na rynku kryptowalut? Ile czasu chcemy na nim inwestować? W którym momencie zamierzamy wyjść z danych pozycji i opuścić ten rynek? To wszystko jest bardzo istotne, aby zabezpieczyć zyski z naszych inwestycji.

Podatki od kryptowalut

Trzeba również znać swoje prawa i obowiązki, jeśli stajemy się aktywnymi uczestnikami rynku kryptowalut. Ten rodzaj finansów również podlega opodatkowaniu, jeśli w pewnym momencie wychodzimy z określonej pozycji w kryptowalutach i przechodzimy do FIATów. Nawet jeśli jesteśmy stratni na danym tokenie, to i tak trzeba to zgłosić fiskusowi. 

Podsumowanie

Rynek kryptowalut jest pełen możliwości i oferuje nam naprawdę wiele rozwiązań w alternatywie do psującego się tradycyjnego sektora finansowego. Jednakże, jest to młody sektor i w pewnym stopniu nadal nieokrzesany w swojej naturze, stąd pełen ryzyka. Nie ma stuprocentowych szans na wygraną w tej branży, o czym niejeden ”pewniak” się boleśnie przekonał. Jest jednak sporo inwestorów, którzy dzięki kryptowalutom zbudowali swoje fortuny. 

To, co chciałem Wam przekazać na koniec, to to, byście zawsze stawiali na edukację. Niezależnie od doświadczenia, które już zdobyliście w tej przestrzeni. Zaznaczam również, że ten artykuł posiada jedynie charakter edukacyjno-informacyjny i absolutnie nie stanowi porady inwestycyjnej. 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Jestem redaktorem i dziennikarzem skupionym na sektorach kryptowalut, blockchain oraz web3. Dla Bitcoin.pl piszę od 2021 roku. Prowadzę program ''Web'3'n'more'' - cykl wywiadów poświęconych polskim projektom z tej branży. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, jestem wokalistą zespołów Lords of the Deep Forest oraz Brütal Melon.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności