za
BlackRock uruchamia ETF oparty na firmach z rynku blockchaina

BlackRock uruchamia ETF oparty na firmach z rynku blockchaina

Binance Launchpool

– Wierzymy, że aktywa cyfrowe i technologie blockchain staną się coraz bardziej istotne dla naszych klientówpowiedział Omar Moufti, strateg produktu ETF BlackRock. Fundusz inwestuje obecnie w 35 spółek powiązanych z blockchainem. Chodzi głównie o akcje giełdy Coinbase, ale też kopalnie i innego typu podmioty.

BlackRock inwestuje w blockchaina

BlackRock, największy na świecie podmiot zarządzający aktywami, właśnie uruchomił nowy fundusz giełdowy (ETF), zapewniający europejskim klientom ekspozycję na branżę blockchaina. Jak donoszą media, wkrótce ma powstać również ETF skoncentrowany na metaverse’ie.

Nowy blockchainowy fundusz ETF nazywa się iShares Blockchain Technology UCITS ETF (BLKC) i powstał w tym tygodniu. BlackRock przekazał, że 75% udziałów BLKC opiera się na firmach z rynku technologii blockchain (to głównie kopalnie kryptowalut i giełda Coinbase), podczas gdy pozostałe 25% to spółki, które pośrednio wspierają ekosystem łańcucha bloków.

ETF obejmuje  m.in. akcje Coinbase (13,20%), udziały w The Block (11,40%) czy w Marathon Digital Holdings (11,13%) i Riot Blockchain (10,50%).

BlackRock uruchamia ETF oparty na firmach z rynku blockchaina

Omar Moufti powiedział, że ETF „umożliwi naszym klientom współpracę z globalnymi firmami prowadzącymi rozwój powstającego ekosystemu blockchaina”.

– Wierzymy, że zasoby cyfrowe i technologie blockchain będą miały coraz większe znaczenie dla naszych klientów, ponieważ przypadki użycia będą rozwijać się pod względem zakresu, skali i złożoności – dodał.

ETF metaverse

Jak sugeruje Bloomberg, BlackRock może wkrótce uzupełnić swoją ofertę funduszem ETF skupionym na metaverse’ie, zwanym iShares Future Metaverse Tech and Communications ETF. W raporcie magazynu dodano, że pełna oferta funduszu nie została jeszcze przygotowana, ale może obejmować „firmy, które mają produkty lub usługi powiązane z platformami wirtualnymi, mediami społecznościowymi, grami, aktywami cyfrowymi, rzeczywistością rozszerzoną i nie tylko”.

Już wcześniej eksperci BlackRock określali metaverse „rewolucją, która dopiero się zaczyna”. Warto przypomnieć, że 4 sierpnia Coinbase ogłosiło, że nawiązało współpracę z BlackRock. Już teraz widać, że czerpie z niej korzyści – stąd może bierze się bowiem wysoka pozycja giełdy w BLKC. Partnerstwo daje przy tym inwestorom instytucjonalnym możliwość dostępu do rynku kryptowalut za pośrednictwem usługi Coinbase Prime.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności