za
terra luna 2.0

Geneza upadku Terra (LUNA) i stablecoina UST

Nexo Earn Aplikacja

Ostatnie kilka dni okazały się wielką klęską dla ekosystemu Terra. W trakcie ostatniego weekendu UST zaczęło tracić powiązanie z dolarem amerykańskim. Wszystko zaczęło się od spadku stóp zwrotu dla społeczności Anchor. Użytkownicy zaczęli masowo wypłacać i sprzedawać swoje środki w UST, co spowodowało spadek wartości tokena o 98%. Po kilku dniach kurs LUNA załamał się do poziomu 0,04 USD, a kurs UST do 0,2 USD (obecnie znajduje się na poziomie 0,6 USD).

Co dalej będzie z ekosystemem Terra? Do Kwon, CEO projektu, zobowiązał się do “uratowania” sytuacji.

Rola stablecoinów na rynku kryptowalut

Decentralizacja jest jednym z czynników, które świadczą o unikalności rynku kryptowalut. Jednak by rynek działał sprawnie, a każdy z uczestników mógł go opuścić w dowolnym momencie, potrzebne są stablecoiny. Te kryptowaluty powiązane wartością z walutami fiat umożliwiają wchodzenie i wychodzenie z pozycji w dowolnym momencie. Są też schronieniem kapitału w momentach dużej płynności na rynku. Stablecoiny mogą również generować dodatkowy dochód, nawet dla osób nie posiadających innych kryptowalutowych aktywów. Platformy earningowe pozwalają na niezły zarobek, jeśli zdecydujemy się pożyczać nasze monety. Decydując się za zamrożenie oszczędności na przykład za pośrednictwem Celsiusa, zarobisz kilka razy więcej niż trzymając środki na lokacie w zwykłym banku.

Jednak stablecoiny mają jeden podstawowy problem – nie są zdecentralizowane. Monety generowane są przez firmy, które teoretycznie posiadają zabezpieczenie w walutach fiducjarnych i innych aktywach. Potwierdzeniem powinny być odbyte audyty, jednak czasem i one budzą wątpliwości, jak ma to miejsce w przypadku Tethera. Dlatego co jakiś czas powstają nowe projekty algorytmicznych stablecoinów. Nie cieszą się one jednak zbyt dużą popularnością, ponieważ mają dużo większe tendencje do utracenia powiązania z USD. Wydawało się, że Terra odnalazła rozwiązanie tego problemu. Ich stablecoin UST miał utrzymywać parytet 1:1 z dolarem amerykańskim dzięki algorytmicznej relacji z rodzimym aktywem Terra, czyli LUNA. Wybijanie LUNA wymaga spalania UST i odwrotnie – taki mechanizm ma utrzymać 1 UST tak blisko 1 USD, jak to możliwe.

Problemy Terra przykuwają uwagę regulatorów

Jednak w ciągu ostatnich kilku dni ten mechanizm rozpadł się. UST zaczęło tracić powiązanie z dolarem w ciągu weekendu, co doprowadziło do gwałtownego spadku kursu luny o początkowe 10%. Pożyczka w wysokości 1,5 miliarda dolarów od organizacji Luna Foundation Guard (LFG), nie zdołała podtrzymać stablecoina, który ostatecznie osiągnął poziom 0,2 USD. Wydarzenie to było katastrofalnym rozdziałem w historii kryptowalut i przyciągnęło uwagę regulatorów. Sekretarz skarbu USA Janet Yellen wskazała na upadek Terry jako przykład ryzyka związanego z kryptowalutami i kolejny powód, dla którego potrzebne są jak najszybsze regulacje stablecoinów.

Dziwnym zbiegiem okoliczności, akurat w poniedziałek Rezerwa Federalna opublikowała raport, w którym zidentyfikowano trzy aktywa obarczone ryzykiem: niektóre fundusze rynku pieniężnego, niektóre fundusze obligacji, a także stablecoiny. Ten ostatni sektor pozostaje narażony na ryzyko płynności.

Tego samego dnia UST stracił ponad 30% swojej wartości podczas paniki bankowej. Spadki przyspieszyła niska płynność w głównym protokole pożyczkowym sieci, Anchor. Dwa dni później stablecoin od Terry nadal obniżał kurs, podczas gdy natywny token LUNA utracił prawie całą swoją wartość. W tym samym czasie inne zdecentralizowane stablecoiny, jak Celo Dollar i sUSD, również zanotowały spadki.

terra

Czy to koniec algorytmicznych stablecoinów?

Stabilne monety pierwszej generacji utrzymują swoją wartość poprzez wykorzystanie zabezpieczenia. Za każdym razem, gdy ktoś kupuje 1 USDT lub USDC za dolara, Tether lub Circle biorą ten dolar i przechowują go, aby posiadacze stablecoinów zawsze mogli wymienić się w drugą stronę. A przynajmniej taki jest zamysł. W rzeczywistości także ekwiwalenty pieniężne i instrumenty dłużne mogą stanowić zabezpieczenie dla monet znajdujących się w obiegu.

Mechanizm stablecoina Terry wydawał się sprytnie obchodzić tę konieczność. Jeśli wartość UST na otwartym rynku w jakiś sposób zacznie spadać, teoretycznie nadal możesz wymienić tokeny na pełną wartość LUNY. Na przykład, jeśli kurs 1 UST wynosi 0,95 USD, nadal otrzymujesz LUNA o wartości 1 USD. Możliwość arbitrażu teoretycznie utrzymuje stabilną cenę. Ale ten system przestał działać, ponieważ LUNA znacznie straciła na wartości.

W zeszłym miesiącu Neutrino, algorytmiczny stablecoin dołączony do blockchaina WAVES, również stracił powiązanie z dolarem. Podobnie jak Terra, firma spotkała się z oskarżeniami, że jej tokenomika była jedynie schematem Ponziego, opartym na przekonaniu, że cena natywnego tokena sieci będzie tylko rosła w perspektywie długoterminowej. Neutino nadal próbuje wrócić do parytetu z dolarem, jednak problemy na rynku kryptowalut w tym tygodniu znacznie to utrudniają. Obecnie jego kurs wynosi 0,70 USD. Przykładem algorytmicznego stablecoina, który dobrze radzi sobie z utrzymywaniem odpowiedniego kursu jest DAI. Wygląda na to, że algorytmiczne stablecoiny zawodzą, gdy nie posiadają odpowiedniego zabezpieczenia.

Terra chce odbudować ekosystem

Scentralizowanym stablecoinom również zdarzało się tracić powiązanie z dolarem. Tether poradził sobie z takim kryzysem w 2017 roku, kiedy jego cena spadła do 0,91 USD. Przetrwał, ale powrót do poziomu 1 USD zajęło ponad trzy tygodnie. Obecnie jest to najbardziej popularny stablecoin, a także trzeci co do wysokości kapitalizacji rynkowej zasób kryptograficzny.

UST może zrobić to samo, ale nie samodzielnie. Do Kwon wraz z Luna Foundation Guard zdali sobie sprawę, że będą potrzebować interwencji z zewnątrz. W środowym wątku na Twitterze Kwon powiedział, że Terra poszukuje kapitału egzogenicznego, a także będzie wprowadzać zmiany w swoich protokołach. Co najważniejsze, powiedział, że proces odbudowy będzie wymagał użycia mechanizmu kolateralizacji. Innymi słowy, coś innego niż Terra poprze wartość UST.

Terra była już na dobrej drodze, kupując BTC, AVAX, LUNA i UST o wartości ponad 3 miliardów dolarów. Miały one służyć jako zabezpieczenie rezerwy na wypadek zawirowań na rynku. Ale przy ponad sześć razy wyższej wartości UST, zebrane środki nie były wystarczające. Rezerwy zostały prawie opróżnione .

Najwyraźniej nie ma drogi na skróty dla zdecentralizowanych stablecoinów, które chcą uniknąć pełnego zabezpieczenia. Użytkownicy Terra mogli na własne oczy przekonać się, że protokół nie jest wypłacalny. Na korzyść ekosystemu może jednak działać ogromna społeczność użytkowników. Wielu deweloperów zbudowało swoje projekty na tym szybkim i tanim blockchainie. Jeśli LFG wprowadzi nowy, skuteczny sposób zabezpieczenia wartości UST, bardzo możliwe, że Terrę czeka lepsza przyszłość.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności