za
ust

UST stracił powiązanie z dolarem w wyniku odpływu środków z Anchor

robinhood aplikacja rejestracja

Z protokołu Anchor wypłacono ponad 2,2 mld UST w ciągu niecałych dwóch dni. Wszystko za sprawą stopy zwrotu, która zmniejszyła się o 1%. Z powodu tego incydentu, algorytmiczny stablecoin ekosystemu Terra stracił na krótko swoje powiązanie z dolarem amerykańskim.

ust anchor

W marcu społeczność protokołu Anchor opowiedziała się za propozycją, zgodnie z którą stopa oprocentowania mogłaby się zmieniać o maksymalnie 1,5% w zależności od wielkości rezerwy. Według danych SmartStake, w ciągu ostatniego miesiąca wolumen rezerw projektu spadł o prawie 44% do 180,45 mln UST.

Anchor miał już wcześniej podobną sytuację – w lutym 2022 r. rezerwa protokołu została niemal całkowicie wyczerpana. Aby zapobiec katastrofie, organizacja non-profit Luna Foundation Guard (LFG) przekazała na rzecz projektu 450 mln UST.

Tym razem jednak nie doszło do dopływu kapitału. Na początku maja oprocentowanie Anchor zostało po raz pierwszy obniżone do 18%. Obecnie wskaźnik ten jest jeszcze niższy i wynosi 17,87%.

Użytkownicy wypłacają środki

Z tego powodu użytkownicy zaczęli masowo wycofywać swoje aktywa z protokołu. 7 maja wielkość depozytów w Anchor przekroczyła 14 mld UST – w momencie pisania tego tekstu wynosi 11,77 mld UST (-16%).

Zespół zdecentralizowanej giełdy Curve Finance potwierdził również, że “ktoś zaczął masowo sprzedawać UST” 7 maja, co spowodowało, że stabelecoin na krótko stracił swoje powiązanie z dolarem amerykańskim. Deweloperzy zauważyli, że działania te “spotkały się z dużym oporem” w postaci kontrsprzedaży ETH i stETH.

Na przykład zakup UST został ogłoszony przez założyciela firmy Tron, Justina Suna, który nazwał to posunięcie swoim “tajnym planem”. Według Etherscan, kupił on około 1 miliona UST, używając w tym celu USDC.

Wcześniej tego samego dnia sieć Tron uruchomiła USDD, algorytmiczny stablecoin, którego model zabezpieczenia jest podobny do tego stosowanego w ekosystemie Terra.

Mechanizm zrównoważonego rozwoju UST w dużej mierze opiera się na arbitrażystach. Ten spadek stóp zwrotu z Anchor negatywnie wpłynął na poziom utrzymania parytetu stablecoina z dolarem amerykańskim.

W marcu 2022 r. LFG utworzył fundusz rezerwowy bitcoinów, aby szybko zapewnić płynność w BTC niezbędną do utrzymania stabilnej ceny UST. W maju wartość aktywów pod jego zarządem osiągnęła 80 394 BTC.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.