za
teoria spiskowa ust

W sieci pojawiła się teoria spiskowa “wyjaśniająca” problemy UST

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Czy UST traci na wartości z powodu tajemniczego spisku? A może z powodu strukturalnego problemu stablecoinów jako takich? Dziś w sieci można znaleźć wiele opinii na ten temat. Mamy jednak złą wiadomość dla tych, którzy wierzą w to pierwsze, czyli mroczną teorię spiskową. Okazuje się, że wszyscy wymienieni w tej bohaterowie szybko zaprzeczyli jej fundamentom.

Teoria spiskowa: upadek UST był zaplanowany przez BlackRock i Citadel!

Zacznijmy od wyjaśnienia wspomnianej teorii spiskowej. Ta zakładała zaś, że BlackRock i Citadel pożyczyły aż 100 000 bitcoinów od giełdy braci Winklevoss – Gemini –  i zamieniły z tego 25% na UST. Następnie obie firmy zrzuciły UST i BTC na giełdy, powodując katastrofę luny i kursu bitcoina. Powód? Pewnie próba zniszczenia kryptowalut!

Niestety, dla fanów tej jakże mrocznej i ciekawej teorii spiskowej, BlackRock przekazał już w publicznym oświadczeniu, że nie handluje UST. Podobnie Citadel Securities. Także ten podmiot publicznie oświadczył, że nie handluje stablecoinami.

Cóż, trudno się jednak dziwić – skoro obie firmy miały coś na sumieniu, mogły nie chcieć się do tego przyznać. I tu pada kolejne “niestety” zadające fanom teorii spiskowej chyba ostateczny cios w samo serce. Gemini oświadczyło w tweecie, że nie udzieliło w ogóle takiej pożyczki, o jakiej wspomniano.

teoria spiskowa ust

Jak uratować UST?

Najpewniej krach UST był spowodowany błędami w założeniach projektu. Społeczność Anchor Protocol przedstawiła już jednak w środę propozycję przywrócenia stablecoina ponownie do poziomu 1 USD. Przygotowała “środki nadzwyczajne dla przywrócenia progu Terra”. Nowa propozycja ma na celu obniżenie minimalnych stóp procentowych do 3,5%, a maksymalnych stóp depozytowych do 5,5%.

Dodajmy, że Anchor jest zdecentralizowanym protokołem finansowym (DeFi), w którym odbywa się większość operacji zaciągania i udzielania pożyczek UST.

Mniej więcej w tym czasie kryptowalutowy fundusz hedgingowy Arca przekazał swoim partnerom, że podwaja zapasy UST, ponieważ wierzy, że algorytmiczny stablecoin ostatecznie odzyska i utrzyma kurs 1 USD.

Luna jest obecnie wyceniana na 0,41 centa, podczas gdy cena UST wynosi 0,68 centa.

Bitcoin kosztuje dziś z kolei ok. 28 000 USD.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
64 489,68 USD0,27%
Ethereum logo
EthereumETH
3518,03 USD0,36%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,04%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
592,90 USD1,34%
Solana logo
SolanaSOL
134,80 USD-0,17%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3517,42 USD0,37%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,05%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD0,21%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,57 USD6,05%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD0,24%