za
fed

Amerykańskie banki wraz z Fed uruchamiają pilotażowy program cyfrowego dolara

Binance Launchpool

Największe amerykańskie instytucje finansowe współpracują z Fed w celu przetestowania cyfrowej platformy walutowej.

USA coraz bliżej wprowadzenia CBDC

Podczas gdy rynek kryptowalut jest pełen strachu przez porażkę FTX, tradycyjne instytucje finansowe robią krok w stronę przyjęcia cyfrowej waluty.

Grupa instytucji bankowych – w tym HBSC, Mastercard i Wells Fargo – ogłosiła we wtorek uruchomienie cyfrowej platformy pieniężnej o nazwie Regulated Liability Network (RLN).

„Członkowie amerykańskiej społeczności bankowej i płatniczej zaangażowani w ten projekt są zadowoleni ze współpracy z New York Innovation Center (NYIC), które jest częścią Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku”

– czytamy w opublikowanym wczoraj oświadczeniu.

Platforma będzie wykorzystywać technologię blockchain, aby stworzyć możliwości poprawy działania obecnego systemu finansowego. Chodzi zarówno o rozliczenia pomiędzy bankami centralnymi, bankami komercyjnymi, jak i „podlegającymi regulacjom podmiotami niebędącymi bankami”.

Potencjał cyfrowych walut banku centralnego od dawna interesuje urzędników bankowych. CBDC mają pełnić rolę zdigitalizowanego środka płatniczego, a ich działanie jest podobne do stablecoinów. Są bowiem powiązane w stosunku 1:1 z określoną walutą fiducjarną.

Fed i projekt RLN

Grupa ogłosiła, że RLN będzie działać przez dwanaście tygodni, a plan dotyczy jedynie dolarów amerykańskich. Uczestnicy będą wydawać symulowane tokeny cyfrowe reprezentujące depozyty klientów i rozliczać się poprzez symulowane rezerwy banku centralnego na wspólnym łańcuchu bloków. Projekt będzie obejmował ramy regulacyjne dostosowane do istniejących przepisów, takich jak “know your customer” (KYC) i wymagań dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Zaangażowane podmioty przetestują również wykonalność rozszerzenia platformy w celu obsługi innych zasobów cyfrowych, takich jak stablecoiny. Po zakończeniu projektu poznamy wyniki programu pilotażowego.

„Ten projekt będzie prowadzony w środowisku testowym i będzie wykorzystywał wyłącznie symulowane dane. Nie ma na celu przyspieszenia żadnego konkretnego wyniku polityki ani nie ma na celu zasygnalizowania, że ​​Rezerwa Federalna podejmie jakiekolwiek nieuchronne decyzje dotyczące stosowności wydawania detalicznego lub hurtowego CBDC, ani tego, jak musiałoby to być zaprojektowane”.

– czytamy.

Stany Zjednoczone nie byłyby pierwszymi, które próbowałyby opracować narodową walutę cyfrową. Chiny już kilka lat temu rozpoczęły prace nad cyfrowym juanem. We wrześniu Australia ruszyła z projektem pilotażowym dotyczącym cyfrowego dolara, korzystając z prywatnego wariantu Ethereum klasy korporacyjnej, znanego jako Quorum.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności