za
sam

Background bankructwa FTX. Problemy zaczęły się na długo przed upadkiem.

Konferencja Kryptoraport

W zeszłym tygodniu rynek nieco się uspokoił, lecz zdecydowanie dało się wyczuć atmosferę ciszy przed burzą. Większość uczestników rynku i analityków spodziewało się wzrostów spowodowanych napływem pozytywnych informacji, a już na pewno nikt nie przeczuwał serii problemów FTX. Utrzymujący się FUD dotyczył tematu regulacji całego rynku i obaw związanych z zawartością skarbca poszczególnych firm emitujących stablecoiny.

Przyjrzyjmy się więc bliżej karierze i upadkowi Sama Bankmana-Frieda z FTX, który został kryptomiliarderem w ciągu zaledwie 4 lat – i stracił większość swojego majątku w ciągu kilku dni. Nasuwa się jedno pytanie – co tu się podziało!?

Sam Bankman-Fried – droga do sukcesu

Bankman-Fried dorastał w Dolinie Krzemowej jako syn dwóch profesorów prawa. Zdecydował się na studiowanie fizyki w Massachusetts Institute of Technology. Podczas studiów SBF zaczął doskonalić swój kompas moralny. Szczególnie zainteresował się skutecznym altruizmem, ruchem filozoficznym, który wykorzystuje obliczenia, aby zrozumieć, w jaki sposób ludzie mogą wykorzystać swój czas, pieniądze i zasoby, aby jak najlepiej pomagać innym.

Po studiach zaczął pracować dla globalnej firmy handlowej Jane Street. Tam nauczył się sztuki arbitrażu – formy handlu, w której inwestorzy kupują aktywa po niskiej cenie na jednym rynku i sprzedają je za wyższą na innym. W ciągu trzech lat spędzonych na Jane Street, Bankman-Fried oddawał połowę swojej pensji grupom zajmującym się ochroną zwierząt i skutecznym organizacjom charytatywnym działającym na rzecz altruizmu. Następnie wyjechał, by pracować dla MacAskill’s Center for Effective Altruism, założonego przez Williama MacAskill, jednego z przywódców ruchu efektywnego altruizmu.

W 2017 roku trwała kolejna hossa, w trakcie której posiadacze kryptowalut handlowali głównie na prywatnych giełdach. Bankman-Fried zauważył, że niektóre monety różniły się kursem w zależności od marketu i dzięki umiejętnościom arbitrażowym wykorzystał luki w cenach. Do października 2017 roku uzbierał odpowiednią ilość środków i założył własną firmę handlującą kryptowalutami, Alameda Research. SBF zasłynął z tego, że był biegły w znajdowaniu sposobów na szybsze zarabianie niż inni inwestorzy. Według Bloomberga w szczytowym momencie Alameda przenosiła prawie 15 milionów USD dziennie między rynkami.

Założenie FTX

W miarę jak Bankman-Fried gromadził pieniądze z handlu, jego ambicje również rosły. Zaczął poważnie myśleć o zbudowaniu alternatywy dla giełd, na których handlował. Ostatecznie, w maju 2019 roku, udało się otworzyć FTX. Decyzja o założeniu platformy okazała się strzałem w dziesiątkę. Giełda szczyciła się opłacalnymi funkcjami, takimi jak niskie opłaty transakcyjne, zabezpieczanie pozycji w USD i szeroki wybór monet. W 2020 roku Bankman-Fried otworzył również mały amerykański oddział FTX. Miał plany, by w końcu przejąć znaczną część amerykańskiego rynku kryptowalut i kilka razy w roku zaczął lobbować w Kongresie za nowymi zasadami kryptograficznymi.

We wrześniu 2021 roku Sam zdecydował się przenieść działalność FTX na Bahamy. Krótki lot pozwolił, aby platforma nadal mogła działać poza zasięgiem SEC. Do 2020 roku, według Bloomberga, codziennie na platformie handlowano średnio 1 mld USD. Tylko w 2021 roku Bankman-Fried zarobił 350 mln USD z FTX i kolejny miliard z działalności Alameda. W szczytowym momencie majątek SBF wynosił 26 mld USD. Sam przeznaczył to bogactwo na sponsoring, finansowanie przywódców politycznych i wspieranie swojego programu moralnego. Przyznał, że jego darowizny mają na celu umocnienie wiary w skuteczny altruizm. Zatrzymywał dla siebie jedynie 1% swojego dochodu i był znany z prowadzenia oszczędnego trybu życia.

FTX i Alameda Research utonęły w problemach

Upadki firm wielkich jak Terra Foundation, czy właśnie FTX, nie dzieją się z dnia na dzień. Nawarstwiające się problemy i złe decyzje zarządzających tworzą tykającą bombę. Pojawienie się punktu zapalnego jest katalizatorem, który potrafi zniszczyć nie tylko sam projekt, ale i długofalowo wpłynąć na cały rynek.

Trafiliśmy na bardzo ciekawy wpis Milesa Deutschera, który przyjrzał się ostatnim miesiącom działania imperium Sama Bakmana-Frieda. Dalszą część artykułu opieramy właśnie na udostępnionym przez niego wątku.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, pierwsze większe pieniądze SBF zdobył na handlu bitcoinami pomiędzy dwoma giełdami. Z myślą przewodnią “from traders to traders” założył giełdę FTX i firmę handlową Alameda Research. Najpopularniejsza z kryptowalut związanych z FTX, Solana, okazała się jedną z najlepszych inwestycji ostatniej hossy. W ostatnim czasie firma FTX postawiła na prowadzenie ogromnych rund pozyskiwania funduszy na nowe projekty. Aptos i Sui to dwa najnowsze przykłady.

Sam był niezwyciężony. Sytuację z LUNĄ wykorzystał jako dźwignię do kontynuowania agresywnego planu ekspansji. Zdecydował się między innymi na wykupienie BlockFi i licytację aktyw upadłego Voyagera. Rozważał także ratowanie Celsjusza.

Jednak w sierpniu pojawiły się pierwsze plotki o problemach FTX, w momencie, gdy CEO Alameda nagle zrezygnował.

Dodatkowo miesiąc później ustąpił prezes FTX, Brett Harrison.

Zaangażowanie w politykę

Rezygnacje te miały miejsce tuż przed ujawnieniem, że FTX ma problemy prawne związane z zainteresowaniem regulatora papierów wartościowych. Jednocześnie pojawiły się informacje, według których SBF wykazuje wyraźne zainteresowanie polityką. Świadczy o tym jego zaangażowanie w zbliżające się wybory śródokresowe, w których przekazał prawie 50 mln USD.

Nastroje społeczne wobec Sama stawały się coraz bardziej negatywne, to jednak jego zaangażowanie w projekt ustawy DCCPA stanowił prawdziwy punkt zwrotny w percepcji społecznej. Pomimo tego, że Sam próbował grać „dobrego gościa” na Twitterze, w ustawie pojawiły się wyraźne czerwone flagi, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla DeFi.

Przypomnijmy pytanie do SBF o jego stanowisko podczas wywiadu Bankless. Ten klip doprowadził do sporego sceptycyzmu wśród krypto społeczności.

Ludzie zdali sobie sprawę, że jego intencje mogą różnić się od tego, co początkowo myślano. Ta zmiana nastrojów była preludium tego, co miało nadejść, a także głównym czynnikiem wpływającym na skalę ostatniego FUD. Obawy zaczęły rosnąć w środę, kiedy wyciekł bilans Alamedy. Cory Klippsten ujawnił, że „kapitał netto w biznesie Alameda jest w rzeczywistości własnym centralnie kontrolowanym i drukowanym tokenem FTX”.

Polecamy przeczytać świetny wątek Dylana LeClair, który wypunktował wszystkie finansowe problemy firmy.

Maszyna FUD ruszyła z pełną mocą. Zaczęły krążyć zarzuty niewypłacalności FTX. Następnie zobaczyliśmy 584 miliony dolarów FTT przeniesione na Binance. CZ potwierdził, że to właśnie Binance dokonało transferu.

CZ stwierdził, że sprzedają środki w wyniku „uczenia się od $LUNY”. Dodał również, że „nie będzie wspierał ludzi, którzy lobbują przeciwko innym graczom z branży za ich plecami”.

Następnie Twittera obiegła wiadomość, że Binance w pełni nabyło FTX, jednak ma prawo do wycofania się z transakcji w dowolnym momencie. Tak też stało się dzień później, wraz z opublikowaniem wiadomości o ogromnej skali problemów finansowych FTX.

Myśl końcowa

Czy problemom giełdy można było zapobiec? Prawdopodobnie tak. Obecnie panujący rynek niedźwiedzia skutecznie weryfikuje, które projekty oparte są na solidnych fundamentach. Z tego, co można zauważyć, problemem rynku jest ogromne przelewarowanie i, w przypadku wielu firm, brak jakiegokolwiek przygotowania na ewentualne spadki. W sprawie FTX istotną rolę mogło odegrać również zaangażowanie CEO giełdy w politykę i być może pociąganie za nieodpowiednie sznurki.

Kryptowaluty przyciągają coraz większą ilość użytkowników. Fakt, że mogą stracić oni pieniądze nawet trzymając się firm z wyrobioną renomą, nie świadczy dobrze o branży. SEC już zainteresowało się sprawą, a pozostali regulatorzy, podobnie jak senatorowie z USA, będą chcieli przyspieszyć ustalenie ram prawnych, które potencjalnie mogą zapobiegać podobnym sytuacjom w przyszłości.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności