za

Ukraińskie organizacje łączą siły w celu adopcji Web3

European Halving Party 2024

Blockchain4Ukraine, czyli grupa ukraińskich prawodawców skupiająca się na rynku blockchaina i kryptowalut połączyła siły z  obywatelskim stowarzyszeniem Virtual Assets of Ukraine (VAU). W wyniku tej współpracy zaprezentowały plan działania, który ma na celu promocję i rozwój sektora Web3 w Ukrainie.

Ukraina i Web3

Kooperacja Blockchain4Ukraine oraz Virtual Assets of Ukraine zakłada opracowanie zestawu działań promujących sektor Web3. Plan zawiera między innymi wdrożenie pakietu regulacji dla projektów z rynku blockchain i Web3, utworzenie krajowego rejestru gruntów i nieruchomości zapisanych w łańcuchu bloków, opracowanie „planu blockchain”, który ma na celu odbudowę kraju po zakończeniu wojny. Kolejny punktem w planie obu podmiotów jest integracja Ukrainy z europejską społecznością blockchain.

VAU i Blockchain4Ukraine zapowiedziały również wdrożenie technologii blockchain w ukraińskich systemach opieki zdrowotnej oraz edukacji.

Lista potencjalnych partnerów projektów zawiera takie pozycje, jak organizacje społeczeństwa obywatelskiego i pozarządowe, a także środowiska biznesowe i naukowe. Grupa pracująca nad roadmap’em wspólnej inicjatywy przygotuje zestaw projektów ustaw prawnych, które mają pomóc w promocji działań wspomnianych podmiotów.

W czerwcu Ukraina znalazła się na trzecim miejscu podium krajów spoza Unii Europejskiej, które dołączyły do Europejskiego Partnerstwa Blockchain. Jest to  inicjatywa składająca się z 27 państw członkowskich UE, która skupia się na świadczeniu transgranicznych usług publicznych. W tym czasie prezes VAU –  Konstantin Ermolenko – mówił o tym, że Ukraina jest zainteresowana uruchomieniem węzła testowego Europejskiej Infrastruktury Usług Blockchain oraz pilotażowymi przypadkami użycia transgranicznych usług publicznych opartych na technologii blockchain.

W marcu 2022 r. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał pierwszą w kraju ustawę dotyczącą kryptowalut. Mowa tutaj o dokumencie traktującym „o wirtualnych aktywach”. Na jej podstawie ustanawia się Narodową Komisję Papierów Wartościowych i Giełdy Ukrainy oraz Narodowy Bank Ukrainy jako dwa główne organ, którym podlega rynek cyfrowych aktywów.

Społeczność kryptowalut wspiera Ukrainę w walce z Rosją

Od początku najazdu Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, Ukraińcom udało się zebrać ponad 100 milionów dolarów w postaci kryptowalutowych darowizn. W skutek inwazji Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia działań militarnych, społeczność cyfrowych aktywów z całego świata zaczęła regularnie przekazywać kryptowalutowe darowizny dla okupowanego państwa. Mają one na celu pomoc Ukraińcom w zdobyciu m.in. zaopatrzenia militarnego, aby zatrzymać wojska Rosji. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności