za

Cyfrowy juan jest najczęściej stosowanym CBDC na świecie

2022-10-13
CBDC

Cyfrowy juan jest dziś najczęściej stosowanym w realnej gospodarce CBDC na świecie. O fakcie tym poinformował Bank of China.

Sukces cyfrowego juana

W poście na swojej oficjalnej stronie WeChat z 10 października bank centralny Chin napisał, że do końca lata liczba transakcji dokonanych w 15 prowincjach kraju w ramach pilotażu CBDC sięgnęła poziomu 360 milionów. 5,6 miliona sklepów handlowych obsługuje cyfrowego juana jako prawny środek płatniczy.

Program pilotażowy rozszerzony zostaje również na niektóre instytucje państwowe.

„Wiele platform usług e-administracji świadczy już usługi płatności cyfrowych w e-juanie”, dodał bank. Chodzi o metody płatności online i offline. Do tego dochodzą specjalne fundusze na “comiesięczną opłatę za ubezpieczenie medyczne, środki na pomoc potrzebującym oraz specjalistyczne, specjalne i nowe fundusze wsparcia przedsiębiorstw itp.”, które także są zasilane CBDC.

Poznaliśmy też plany rozwoju projektu, które obejmują uruchomienie płatności transgranicznych między Hongkongiem a Chinami kontynentalnymi i współpracę z Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych.

Bank centralny zapewnia, że przestrzega zasady anonimowości dla małych i średnich kwot. Oznacza to, że zwykli obywatele Chin, którzy płacą CBDC, nie muszą martwić się o to, że władze będą ingerować w ich prywatność.

Rewolucja płatnicza w Chinach

Wraz z pierwszymi testami CBDC rozpoczętymi w kwietniu 2020 r., chiński bank centralny rozpoczął swoje dążenia do całkowitego zastąpienia gotówki cyfrowym juanem. We wrześniu 2022 r. podzielił się planami rozszerzenia wdrożenia e-CNY na cztery kolejne prowincje kraju, w tym Guangdong (wcześniej program pilotażowy działał tylko w poszczególnych miastach, a nie całych prowincjach).

Bank of China ogłosił, że do stycznia 2022 r. przez system CBDC przeszły transakcje o wartości około 13 mld USD (87,5 mld juanów).

Co ciekawe, na sukces Pekinu nadal nie odpowiadają USA, które nie pracują nad cyfrowym dolarem. Jednak Bank of America uważa, że taki produkt jest “nieunikniony”. Co więcej, instytucja twierdzi, że sektor stablecoinów wciąż będzie rozkwitał i odegra istotną rolę w systemie monetarnym. Więcej pisaliśmy na ten temat w tym miejscu na naszej stronie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.