za

Kurs bitcoina spada w oczekiwaniu na informację o inflacji w USA

robinhood aplikacja rejestracja

Kurs bitcoina spada. Rynek ewidentnie obawia się informacji o inflacji w USA. Szczegóły mamy poznać za kilka godzin. Ostateczne wyniki przesądzą o losach kursów wielu aktywów w krótkim terminie.

Czekamy na dane z USA

O godzinie 14:30 mamy poznać dane dot. CPI (wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych) w USA. Jeśli okaże się, że inflacja jest wyższa niż 8,3%, na rynkach akcji (i zapewne kryptowalut) rozpoczną się spore spadki. Spadek inflacji może przełożyć się na wzrosty lub konsolidację.

Pierwszym prognostykiem tego, że może być źle, były dane dot. inflacji PPI (producenckiej), która w USA we wrześniu rok do roku wyniosła 8,5 proc. wobec 8,4 proc. prognozy i 8,7 proc. miesiąc temu. Mamy więc niewielki spadek, ale był on zbyt niski, by powstrzymać pierwsze spadki na rynkach.

Dziś jeden bitcoin kosztuje w efekcie 18 999 USD, co przekłada się na 0,6% spadku w skali doby i 6% straty w ciągu 7 dni.

Z kolei za 1 ETH należy zapłacić 1275 USD, czyli 1,45% mniej niż wczoraj i ok. 6,72% mniej niż tydzień temu.

Nastroje na rynku też są złe. Ostatnie badanie Bitcoin Fear and Greed Index wskazało 20, czyli skrajny strach (było wykonywane przy kursie 19 191 USD).

Indeks strachu i chciwości etheru pokazał zaś poziom 30, czyli jeszcze “zwykły” strach”. Badanie wykonano przy cenie 1295 USD.

Warto dodać, że od dłuższego czasu nastroje na rynku Ethereum są lepsze niż na bitcoina.

Dlaczego dane dotyczące inflacji są takie ważne?

Dlaczego jednak dane dot. inflacji z USA są tak istotne? Jeśli okaże się, że ceny nadal rosną mocniej niż w poprzednich miesiącach, będzie to sygnał, że Fed, bank centralny USA, będzie kontynuował politykę zacieśniania ilościowego. Czekałyby nas więc kolejne podwyżki stóp procentowych, z reguły fatalne dla rynków akcji, złota czy kryptowalut.

Z drugiej strony, już to, co miało ostatnio miejsce w Wielkiej Brytanii, pokazuje, że wcześniej czy później banki centralne będą musiały powrócić do dodruku swoich walut. System oparty na tym mechanizmie nie może nagle i na trwałe zmienić zasad swojego funkcjonowania.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności