za
Dolar wygrywa kryptowalutą wojnę - twierdzi Mike McGlone z Bloomberga

Cyfrowy dolar dopiero w 2030 roku? Tak twierdzi Bank of America

2022-01-26
CBDCWiadomości
Konferencja Kryptoraport

Amerykańskie władze wciąż nie mają pewności co do emisji własnej cyfrowej waluty banku centralnego. Jednak Bank of America uważa, że taki produkt jest “nieunikniony”. Co więcej, instytucja twierdzi, że sektor stablecoinów wciąż będzie rozkwitał i odegra istotną rolę w systemie monetarnym.

Cyfrowy dolar jest nieunikniony

CBDC stało się w ostatnich latach ogromnym trendem wśród banków centralnych. Wiele instytucji planuje wypuszczenie krajowej cyfrowej waluty. Póki co jednak, niewiele z nich oficjalnie zaprezentowało taki produkt. Stany Zjednoczone od zawsze były w tyle w tej kwestii. Przewodniczący Rezerwy Federalnej – Jerome Powell twierdził, że kraj “musi zrobić to dobrze, zamiast być pierwszym“.

Co więcej, największa gospodarka świata wierzy, że CBDC podobne do cyfrowego juana w Chinach, nie zadziała w jej granicach. Niemniej jednak, według ostatnich raportów, Stany Zjednoczone czynią postępy w zakresie cyfrowego dolara.

Bank of America uważa, że taki produkt ujrzy światło dzienne w USA między 2025 a 2030 rokiem. Powołując się na strategów banku – Alkesha Shaha i Andrewa Mossa, Bloomberg poinformował, że CBDC “są nieuniknioną ewolucją dzisiejszych walut elektronicznych“.

Rezerwa Federalna wydała w zeszłym tygodniu raport badający plusy i minusy takiego rozwiązania. W dokumencie stwierdzono, że mogłoby ono przyspieszyć rozliczenia i obniżyć koszty transakcji. Z drugiej strony, CBDC może zagrażać prywatności ludzi. Cyfrowy dolar byłby bowiem emitowany przez rząd, który mógłby monitorować każdą transakcję.

Rezerwa Federalna poprosiła o publiczne uwagi w tych sprawach do 20 maja 2022 roku.

Indie cbdc

Stablecoiny będą nadal rosły

Stablecoiny są istotną częścią branży kryptowalut. Świadectwem tego jest ich wzrost w ciągu ostatnich kilku lat. Na chwilę obecną w pierwszej piątce największych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej znajdują się dwa takie aktywa. Stratedzy z Bank of America uważają, że ten trend będzie się tylko nasilał w ciągu kolejnych kilku lat, zwłaszcza jeśli USA wstrzyma się ze swoim CBDC. BoA podsumował:

Spodziewamy się, że adopcja stablecoinów i ich wykorzystanie do płatności znacznie wzrośnie w ciągu najbliższych kilku lat, ponieważ instytucje finansowe badają rozwiązania w zakresie przechowywania i handlu aktywami cyfrowymi, a firmy płatnicze włączają technologię blockchain do swoich platform.

Co ciekawe, Powell niedawno podzielił się swoim spostrzeżeniem, że CBDC i stablecoiny mogą koegzystować w nowoczesnej i cyfrowej gospodarce.

Obaj eksperci, Andrew Moss i Alkesh Shah, sądzą, że takie pomysły najprawdopodobniej będą się rozwijać w najbliższym okresie. Zapewne do czasu, gdy większa liczba krajów wprowadzi swoje CBDC.

Andrew Moss i Alkesh Shah stwierdzili też, że szacują, że wdrożenie i wykorzystanie stablecoinów w płatnościach będzie miało istotny wpływ na rynki finansowe w ciągu najbliższych kilku lat. Tego typu projekty mogą mocno i szybko się rozwijać, ponieważ podmioty finansowe badają rozwiązania w zakresie przechowywania i handlu aktywami cyfrowymi, a firmy płatnicze integrują technologię blockchain ze swoimi portalami.

W Polsce NBP także bada temat cyfrowego złotego. Niestety bez konkretnych prac programistycznych.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności