za
cyfrowy złoty nbp

Cyfrowy złoty jednak powstanie? NBP intensyfikuje swoje prace

2021-12-17
Bitcoin
Binance Launchpool

NBP intensyfikuje swoje prace nad cyfrowym pieniądzem banku centralnego (CBDC). Na kolejny rok zaplanowana jest analiza potencjalnych skutków emisji cyfrowego złotego. Jeżeli okaże się, że cyfryzacja waluty jest konieczna, prace mogą przyspieszyć.

Cyfrowy złoty przyszłością polskiej gospodarki?

Narodowy Bank Polski od 2017 r. na bieżąco monitoruje stan i zakres prac nad CBDC (Central Bank Digital Currency — pieniądz cyfrowy banku centralnego, emitowany jako oficjalny środek płatniczy — PAP) na świecie. Zgodnie z danymi publikowanymi przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) oraz ze zweryfikowanymi przez NBP informacjami, systematycznie przybywa banków centralnych zaangażowanych w prace nad CBDC. Do nich z pewnością zaliczyć można NBP. Według danych BIS, do końca lipca 2021 r. 56 banków centralnych opublikowało wyniki swoich badań. Wiele banków centralnych, w tym NBP, intensyfikuje rozpoczęte wcześniej prace

– napisano w odpowiedzi NBP na pytania PAP, dotyczące stanowiska banku centralnego w sprawie emisji CBDC.

To o tyle zaskakujące, że w maju 2021 r. NBP opublikował raport “Pieniądz cyfrowy banku centralnego”, w którym podał, że “nie zidentyfikował celu emisji cyfrowego złotego o charakterze systemowym ani szczególnych potrzeb konsumentów lub podmiotów gospodarczych, które nie mogłyby zostać zaspokojone przez dostawców usług płatniczych w Polsce, a jedynie przez bank centralny w drodze wprowadzenia CBDC”.

Z kolei poseł Lewicy Przemysław Koperski we wrześniu 2020 r. przygotował interpelację do resortu finansów dot. polskiego CBDC. Wtedy także odpowiedź była stonowana i sugerowała, że cyfrowy złoty nie jest priorytetem dla władz.

Teraz w odpowiedzi na pytania PAP bank centralny napisał, że wszystko może ulec zmianie w 2022 r.

Nie da się wykluczyć, że analiza (…) czynników zewnętrznych może wskazać na potrzebę przejścia NBP w 2022 r. do kolejnego etap prac nad cyfrowym pieniądzem banku centralnego

– napisano w odpowiedzi NBP.

cyfrowy złoty nbp

Władze monetarne widzą rosnące zaangażowanie banków centralnych na świecie, zarówno tych z gospodarek wschodzących, jak i rozwiniętych, w prowadzeniu prac nad emisją pieniądza cyfrowego, “dla płatności detalicznych i wysokokwotowych oraz służących usprawnieniu przelewów transgranicznych”.

Kryptowaluty a emisja CBDC

Bank uważnie obserwuje też inne czynniki, takie jak rozwój kryptowalut, w szczególności stablecoinów.

Jako najistotniejsze uwarunkowanie zewnętrzne dla Polski należy wskazać prace prowadzone przez Europejski Bank Centralny, wraz z Eurosystemem, nad możliwym wprowadzeniem cyfrowego euro, mając na uwadze wysoki udział strefy euro w handlu zagranicznym Polski

– dodano w dokumencie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności