za
Play-To-Earn zarabianie na graniu w gry

Play-to-earn to schematy Ponziego – uważa CEO platformy gamingowej TapTap

2021-12-17
Kryptowaluty
Binance Launchpool

Ostatnio popularny trend świata krypto – GameFi – działa w oparciu o model play-to-earn. Oznacza to, że użytkownicy mogą zarabiać pieniądze grając w gry. I choć mogłoby się wydawać, że jest to łączenie przyjemnego z pożytecznym, nie wszyscy są takiego zdania.

Jednym z takich przykładów jest Dash Huang – CEO popularnej chińskiej platformy dystrybucji gier TapTap. Według niego, blockchainowe gry play-to-earn są w zasadzie grami hazardowymi i schematami Ponziego.

W przeciwieństwie do tradycyjnych gier, gracze tych opartych na blockchainie otrzymują nagrody za wykonanie określonych zadań. Mimo, że początki GameFi sięgają 2017 roku, dopiero pandemia COVID-19 wywołała prawdziwy hype na monetyzację gamingu.

Wielu osobom udało się wygenerować w ten sposób naprawdę niezłe dochody. Głównie za sprawą pionierskiego tytułu jakim jest Axie Infinity. Ta animowana gra, stworzona przez wietnamskie studio Sky Mavis, stała się głównym źródłem dochodu dla wielu ludzi na Filipinach, czy w dotkniętej hiperinflacją Wenezueli.

Według CEO TapTap, blockchain jest odpowiednim rozwiązaniem dla gier hazardowych. Play-to-earn jest jednak bardziej jak schemat Ponziego dla łatwowiernych inwestorów.

Chiny ostrzegają przed grami typu play-to-earn

To, że Pekin nie pała miłością do kryptowalut jest oczywiste. Teraz ponownie potwierdziła to chińska telewizja państwowa, która wydała ostrzeżenie dot. gier play-to-earn, takich jak Farmers World. China Central Television (CCTV) nazwała je “scamami”. Przytoczyła również cytaty ekspertów branżowych, którzy porównali ten mechanizm do schematu Ponziego.

Pomimo niechęci Chin do wszystkiego, co związane z kryptowalutami, kraj ten ma zupełnie inne stanowisko w sprawie metaverse. Są zainteresowani tematem do tego stopnia, że w listopadzie w ramach nadzorowanego przez państwo projektu China Mobile Communications Association (CMCA) powstała nawet pierwsza w kraju grupa branżowa zajmująca się metaverse, zwana Metaverse Industry Committee.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
68 500,70 USD3,12%
Ethereum logo
EthereumETH
3147,92 USD2,20%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,05%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
578,69 USD0,45%
Solana logo
SolanaSOL
179,85 USD5,86%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,06%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3147,01 USD2,21%
XRP logo
XRPXRP
0,52 USD2,52%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,51 USD1,68%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,15 USD2,11%