za
cbdc kazachstan

Kazachstan może wyemitować swoje CBDC już w 2022 roku!

2021-12-17
CBDC
1,5% dla maluszka

Bank centralny Kazachstanu pracuje nad CBDC i zastanawia się, czy nie wyemitować cyfrowej waluty do końca 2022 roku.

Kazachstan i CBDC

Narodowy Bank Kazachstanu (NBK) używa platformy R3 Corda do badań nad cyfrową walutą banku centralnego (CBDC). Bank potwierdził to w opublikowanym w środę raporcie, o którym pisze Coindesk.

NBK podkreślił zdolność Cordy do zachowania „anonimowości, poufności i identyfikowalności transakcji” oraz zalety związane z kodem open source.

Szwecja, Japonia, Kanada, Szwajcaria, RPA, Francja i Unia Europejska również rozpoczęły udane projekty CBDC oparte na Cordzie

– czytamy w raporcie.

Wspomniany dokument zawiera aż 99 stron. Wiadomo, że badania nad CBDC rozpoczęły się w maju i obejmowały na razie tylko dwa większe banki komercyjne w kraju, Kaspi Bank JSC i Eurasian Bank JSC. Analizowano też, jak cyfryzacja waluty wpłynie na gospodarkę kraju.

Szczegóły projektu

W dwupoziomowym modelu CBDC, który bada NBK, bank centralny nadzoruje cały system, a mniejsze banki otwierają jedynie cyfrowe portfele, dzięki którym użytkownicy będą mogli obracać cyfrowymi monetami.

Podobnie jak gotówka, cyfrowe tokeny nie będą zapisywane w bilansach banków, a jedynie w cyfrowych portfelach użytkowników, dzięki czemu transakcje różnią się od przelewów bankowych.

Token CBDC można zaprogramować tak, aby tylko upoważnione instytucje publiczne mogły dystrybuować fundusze, a osoby fizyczne miały ograniczone możliwości ich wydawania

– czytamy w raporcie.

cbdc kazachstan

Raport miał optymistyczny ton. Dodano, że nowy projekt może sprzyjać większej integracji finansowej. Problem braku dostępu do banków dotyczy zwłaszcza mieszkańców obszarów wiejskich, gdzie duża liczba osób nadal korzysta z gotówki w transakcjach detalicznych. Według raportu, płatności bezgotówkowe stanowią około 77% wszystkich transakcji.

W dokumencie zasugerowano również, że CBDC powinno być dostępne w trybie offline, aby sprawić to, że osoby bez dostępu do Internetu również będą mogły korzystać z e-waluty.

W raporcie zauważono, że projekty CBDC na całym świecie są w fazie rozwoju. Chociaż „większość banków centralnych już dołączyła do wyścigu, nie ma jeszcze dojrzałej i ugruntowanej praktyki – jest to nadal obszar badań i eksperymentów” – czytamy w raporcie.

NBK planuje zakończyć etap badań do lipca 2022 r.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności