bitcoin hossa

Bitcoin wzrósł o 90% od początku roku, przewyższając S&P500, Apple, Google, złoto i srebro

Bitcoin

W chwili pisania tego tekstu bitcoin oscyluje powyżej 57 000 USD. Oznacza to, że od początku 2021 roku zanotował około 90-procentowy wzrost. Chociaż już to jest imponującym wynikiem, jego osiągnięcia wyglądają jeszcze lepiej w porównaniu z innymi popularnymi instrumentami inwestycyjnymi.

bitcoin vs wszystko inne
Bitcoin vs inne instrumenty finansowe

S&P500 i Nasdaq zostają w tyle

Podstawowa kryptowaluta rozpoczęła 2021 rok na poziomie około 28,9 tys. dolarów. Następnie w kwietniu wystrzeliła to the Moon osiągając ATH na poziomie 65 tys. dolarów. W ciągu kilku kolejnych miesięcy miały miejsce ogromne zawirowania. Początkowo wywołał je FUD ze strony Elona Muska, a następnie przez Chiny.

Po lipcowym spadku poniżej 30 000 USD, BTC wznowił wzrosty i w chwili pisania tych słów prawie podwoił swoją wartość. Obecnie za jedną monetę trzeba zapłacić ponad 57 000 USD. Oznacza to, że pierwotna kryptowaluta odnotowała niemal 90-procentowy wzrost od początku roku.

Obecnie wielu analityków spekuluje na jakim poziomie BTC może zakończyć 2021 r. Wielu twierdzi, że w ciągu ostatniego kwartału uda mu się przebić magiczną barierę 100 000 USD. Warto jednak sprawdzić jak bitcoin wypada na tle innych aktywów z bardziej tradycyjnych obszarów finansów.

Zacznijmy od prawdopodobnie najpopularniejszego indeksu giełdowego – S&P 500. Indeks ten śledzi wyniki 500 największych spółek notowanych na amerykańskich giełdach. W tym roku radzi sobie dosyć dobrze. Rozpoczął notowania na poziomie 3700, a na początku września osiągnął nowe ATH w okolicach 4520. Na piątkowym zamknięciu jednak nieznacznie się cofnął do poziomu 4391. Oznacza to, że w ciągu dziesięciu miesięcy S&P 500 wzrósł o około 18%.

Indeks Nasdaq Composite zanotował w tym samym czasie nieco mniejszy zysk. Nasdaq wzrósł o zaledwie 15%, podobnie zresztą jak Dow Jones Industrial Average.

Przyjrzyjmy się też akcjom najbardziej znanych firm na świecie. Wartość akcji Apple wzrosła w tym samym czasie o 10%, Microsoftu – 35%, Amazona zaledwie o 3%, Facebooka 23%, a Tesli o 7,5%.

Google znajduje się wśród najlepiej radzących sobie spółek. Firma stojąca za najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie zyskała w tym roku aż 61%. Mimo to, nadal jest to dużo słabszy wynik niż w przypadku pierwotnej kryptowaluty.

Bitcoin Vs. Złoto Vs. Srebro

Bitcoin jest przez wielu uważany za cyfrowe złoto. Warto więc porównać go również z żółtym metalem, a może nawet ze srebrem. W końcu kapitalizacja rynkowa srebra jest wciąż większa niż bitcoina. Przynajmniej według 8marketcap.com.

Te dwa metale historycznie powinny cieszyć się szczególną popularnością. Zwłaszcza biorąc pod uwagę obecną niepewność gospodarczą i rosnącą globalną inflację. Jednak złoto – prawdopodobnie najbardziej wykorzystywany instrument przechowywania wartości w historii – jest na minusie od początku roku. Jego wartość spadła o ponad 7%. Sytuacja srebra jest jeszcze gorsza, ponieważ od początku roku straciło ono 17% w stosunku do dolara.

Tym samym, żaden z dwóch najpopularniejszych metali szlachetnych nie jest w stanie nawet zbliżyć się do bitcoina. Nie jest więc zaskoczeniem, że wiele znanych osobistości, takich jak Anthony Scaramucci, Steve Wozniak czy Michael Saylor, określiło bitcoina jako lepszą opcję inwestycyjną niż złoto.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
bitcoin btc Nasdaq s&p 500 srebro złoto

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.