za
kurs bitcoina blockchain chiny

Chiny wywołały FUD 19 razy w ciągu ostatnich 12 lat

European Halving Party 2024

Cena bitcoina odnotowała wczoraj kilkuprocentowy spadek. Wszystko za sprawą “przełomowych” (czytaj: sprzed kilku tygodni) wiadomości o tym, że Ludowy Bank Chin, czyli PBoC, uznał wszystkie transakcje kryptowalutowe za nielegalne.

Nie jest to jednak pierwszy raz kiedy Chiny wprowadzają zamieszanie na rynkach kryptowalut. Spójrzmy więc nostalgicznie na ostatnie 12 lat relacji cyfrowych aktywów a Państwa Środka i sprawdźmy, czy możemy dostrzec jakieś wzorce. Od 2009 roku Chiny i Hongkong  19 razy “zakazały” lub w inny sposób spowodowały FUD w przestrzeni kryptowalutowej.

Chiny zakazały “wirtualnych walut” po raz pierwszy w 2009 r.

1: Chińscy regulatorzy od początku nie byli zwolennikami kryptowalut. Kiedy cyfrowe waluty oparte na blockchainie były jeszcze w powijakach, tj. w 2009 roku, chińskie Ministerstwo Kultury i Ministerstwo Handlu zakazały używania “wirtualnej waluty” do handlu prawdziwymi dobrami. Choć nie było to wymierzone konkretnie w bitcoina, posunięcie to najwyraźniej ustanowiło precedens dla dekady antykryptowalutowych regulacji.

Pierwszy zakaz dotyczący bitcoina pojawił się w 2013 roku

2: W 2013 roku PBoC uniemożliwił chińskim instytucjom finansowym obsługę transakcji BTC i nazwał te aktywo walutą bez “prawdziwego znaczenia”. Wiadomości te spowodowały spadek ceny BTC poniżej 1000 USD. W tamtym czasie największą giełdą pod względem wolumenu była BTC China, lub BTCC.

Aktywo odrobiło wtedy straty w ciągu kilku tygodni.

Fałszywe groźby zakazu dręczyły 2014 r.

2014 rok nauczył nas, że fałszywe raporty od regulatorów PBoC są czasami tak samo skuteczne, jak prawdziwe.

3: W marcu, na stronie Sina Weibo pojawił się fake news. Informował, że bank centralny Chin planował zatrzymać wszystkie transakcje BTC w ciągu kilku najbliższych tygodni. Podczas gdy raport okazał się być nieprawdą, bitcoin odnotował gwałtowne spadki.

4: Mniej więcej w tym samym czasie, chińska giełda kryptowalutowa FXBTC ogłosiła, że zakończy działalność ze względu na presję regulacyjną. Kombinacja obu tych zdarzeń mogła być odpowiedzialna za spadek ceny bitcoina z 709 dolarów do poziomu 346 dolarów.

Choć był to krwawy okres, cena zaczęła szybko odrabiać straty i pod koniec maja wróciła powyżej 600 dolarów.

Włamanie na chińską giełdę na krótko spowodowało spadek cen w 2016 r.

5: Choć nie jest to platforma bezpośrednio kontrolowana przez Chiny, Bitfinex z siedzibą w Hongkongu w sierpniu 2016 r. padł ofiarą jednego z największych hacków. Napastnicy ukradli w przybliżeniu 119 756 BTC – warte tamtego czasu ponad 5 miliardów dolarów. Niektóre ze skradzionych funduszy są nadal śledzone aż do dzisiaj. W tamtym czasie wiadomość o poważnym włamaniu spowodowała spadek ceny BTC o ponad 10% w ciągu dwóch dni.

Do września jednak ceny wzrosły z powrotem do poziomu sprzed włamania.

Chiny BTC

W 2017 r. Chiny dwukrotnie w ciągu jednego miesiąca zniosły zakazy związane z kryptowalutami

6 & 7: We wrześniu rząd Chin oficjalnie zakazał giełdom obsługi użytkowników w obrębie kraju, a PBoC ogłosił, że obywatele nie będą mogli finansować ICO.

Bitcoin potrzebował trzech miesięcy, aby wzrosnąć z poziomu 4000 dolarów do rekordowego wówczas poziomu 20 000 dolarów.

8 i 9: Kryptowaluta zmierzała w kierunku jednej z największych hoss w historii, kiedy BTCC ogłosiło, że zamyka działalność w związku z rządowym “zakazem” (obowiązującym do dziś).

BTC był już wtedy na drodze do odreagowania i doświadczył jedynie niewielkich spadków.

Doniesienia medialne doprowadziły do krótkiego kryptowalutowego kryzysu w 2018 r.

10: W styczniu 2018 r. pojawiły się plotki, że obywatele Chin mogli spowodować krach cen głównych kryptowalut.

11: Wielu twierdziło jednak, że spadek był spowodowany doniesieniami chińskich mediów o tym, że Państwo Środka rozprawia się z wydobyciem kryptowalut. Do połowy lutego cena bitcoina spadła o ponad 65%, osiągając poziom 6 852 dolarów.

Nie trwało to jednak długo; już pod koniec miesiąca cena powróciła do poziomu ponad 11 000 USD.

FUD z 2019 r.

12: Cena bitcoina nieznacznie spadła w kwietniu 2019 r., ponieważ projekt z Chińskiej Narodowej Komisji Rozwoju i Reform ujawnił, że organ rządowy rozważa ponowne wprowadzenie zakazów wydobycia w kraju.

13: PBoC wydał też oświadczenie, że zakazany zostanie również handel kryptowalutami.

Pomimo krótkotrwałego spadku cen, wkrótce na horyzoncie pojawiły się nowe rekordy wszech czasów.

Chiny rzekomo stały za “kryptowalutowym rozlewem krwi” w 2020 roku

14: Uważa się, że “czarny czwartek” z marca 2020 r., podczas którego gwałtownie spadły ceny wszystkich głównych tokenów, został w dużej mierze spowodowany przez chińskich górników upłynniających swoje udziały.

15: W listopadzie 2020 r. rząd Hongkongu ogłosił plany zakazania detalicznego handlu kryptowalutami w ramach swoich wysiłków na rzecz rozprawienia się z praniem brudnych pieniędzy

Pierwszy rok trwania pandemii COVID zakończył się przełamaniem przez bitcoina po raz pierwszy od trzech lat psychologicznej bariery 20 tys. dolarów . Moneta jeszcze przed końcem 2020 roku osiągnęła poziom powyżej 30 000 USD.

FUD pojawia się też w dzisiejszych czasach

16: National Internet Finance Association of China, China Banking Association oraz China Payment and Clearing Association w maju 2021 roku wydały oświadczenie, w którym ostrzegały przed inwestowaniem w kryptowaluty.

17: W następnym miesiącu PBoC nakazał chińskim bankom i dostawcom usług płatności mobilnych, aby nie świadczyli usług bankowych i rozliczeniowych klientom zaangażowanym w krypto transakcje.

18: Następnie w czerwcu urzędnicy wydali zakaz wydobycia, co doprowadziło do wciąż trwającego masowego exodusu górników z kraju.

19: To doprowadziło nas do wczorajszego wydarzenia, gdy po raz kolejny PBoC przypomniał, że wszystkie transakcje kryptowalutowe w Chinach są nielegalne.

Całkowita liczba przypadków, w których chiński FUD nie zdołał zabić kryptowalut: 19

Podsumowanie

Wliczając wczorajszą wiadomość od PBoC, na przestrzeni 12 lat pojawiło się 11 wiadomości bezpośrednio od chińskich i hongkońskich regulatorów wprowadzających lub sugerujących wprowadzenie zakazu kryptowalut, giełd lub wydobycia. W tym czasie miało miejsce także 8 poważnych przypadków fake newsów z Chin, które również wywarły ogromny wpływ na rynek kryptowalut. Spadki powodowały także inne incydenty, takie jak hacki, czy decyzje podejmowane przez chińskie krypto firmy. W sumie, od 2009 roku, Chiny “zakazały” lub w inny sposób spowodowały FUD w przestrzeni kryptowalutowej przy ponad 19 różnych okazjach.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności