za

Władze USA nie dały rady zniszczyć Tornado Cash

Sankcje wymierzone w zdecentralizowany mikser kryptowalut Tornado Cash nie były w stanie sprawić, że narzędzie to przestało być używane, podaje Chainalysis. Zauważono jednak wyraźny odpływ użytkowników usługi.

Chainalysis: sankcje nie dały rady zniszczyć Tornado Cash

8 sierpnia Urząd Kontroli Aktywów Zagranicznych (Office of Foreign Assets Control, OFAC) ogłosił sankcje wymierzone w mikser kryptowalut Tornado Cash. Chodziło o to, że narzędzie to było ponoć wykorzystywane w praniu dochodów z przestępstw związanych z cyfrowymi aktywami.

W raporcie opublikowanym 9 stycznia przez Chainalysis napisano, że sankcje odniosły pewien skutek, powodując spadek zainteresowania usługami Tornado Cash. Trend ten było widać zwłaszcza w ciągu 30 dni po wejściu w życie sankcji.

Firma podkreśliła jednak również, że ponieważ Tornado Cash jest zdecentralizowaną platformą opartą na inteligentnych kontraktach, „żadna osoba ani organizacja nie może “wyciągnąć wtyczki” tak łatwo (…), jak w przypadku scentralizowanej usługi”.

Chainalysis wyjaśnia, że chociaż sankcje nałożone na mikser spowodowały usunięcie jego „front-endowej strony internetowej, jego inteligentne kontrakty mogą działać w nieskończoność, co oznacza, że każdy może nadal z niego korzystać w dowolnym momencie”.

Sugeruje to, że sankcje wobec usług zdecentralizowanych działają bardziej jako narzędzie zniechęcające do korzystania z usługi

– dodano.

W najnowszym raporcie firmy wykazano też, że nielegalne wykorzystanie Tornado Cash było głównie związane z hakowaniem i oszustwami kryptowalutowymi.

Łączne wpływy do Tordando Cash spadły w efekcie sankcji o 68% w ciągu miesiąca od wprowadzenia tychże. Nie podano konkretnych liczb, jednak wykres pokazuje, że dzienne wpływy do miksera sięgały czasami prawie 25 milionów dolarów dziennie w ciągu 30 dni poprzedzających sankcje, a następnie spadły poniżej aż 5 milionów dolarów dziennie.

Twórca Tornado Cash przebywa w więzieniu

Przypomnijmy, że twórca Tornado Cash, Alexey Pertsev, został zatrzymany i postawiony przed holenderską prokuraturą w dniu 12 sierpnia w Amsterdamie. Władze oskarżają go o udział w procederze prania pieniędzy.

Służby twierdzą, że Tornado Cash było wykorzystywane przez hakerów, którzy współpracowali z reżimem Kimów z Korei Płn.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.