za

Rosja pracuje nad “transgranicznym” CBDC

2023-01-10
CBDC
Binance Launchpool

Rosja rozpocznie prace nad transgranicznym systemem rozliczeniowym, który będzie opierał się na cyfrowej walucie banku centralnego (central bank digital currency, CBDC). Wszystko ma miejsce w związku z sankcjami, jakie nałożono na kraj w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę.

Rosja pracuje nad CBDC

Zgodnie z doniesieniami Kommersant z 9 stycznia, więcej szczegółów dot. projektu cyfrowego rubla mamy poznać w pierwszym kwartale 2023 r. Wiadomo, że rosyjski bank centralny zbada dwa możliwe modele rozliczeń transgranicznych.

W pierwszym proponowanym modelu różne kraje zawierają osobne umowy dwustronne z Rosją w celu integracji swoich systemów CBDC. Każda umowa zostałaby zawarta, by zapewnić, że konwersja i transfer aktywów między krajami są zgodne z zapisami z tychże umów.

Drugi model opiera się na platformie przypominającej hub dla Rosji do interakcji z innymi krajami.

Roman Prochorow, szef zarządu Stowarzyszenia Innowacji Finansowych (Financial Innovations Association, AFI), stwierdził, że pierwszy model jest prostszy do wdrożenia, ale mniej obiecujący dla dwustronnych interakcji między krajami. Druga opcja byłaby bardziej „zaawansowana”. Jak dodał, można wdrożyć początkowy system dwukierunkowy z Chinami jako najbardziej prawdopodobnym partnerem, biorąc pod uwagę ich „technologiczną i polityczną gotowość”.

Już w 2022 r. Rosja ogłosiła, że planuje wykorzystać swojego cyfrowego rubla do rozliczeń z Pekinem w 2023 roku.

Zdania są podzielone

Wiceprezes Związku Banków Rosji Aleksiej Wojlukow powiedział też mediom, że wprowadzenie cyfrowego rubla nie zmieni ani nie poprawi globalnej sytuacji politycznej Rosji, a testy platformy CBDC mogą być podejmowane tylko z krajami zaprzyjaźnionymi i gotowymi pod kątem technologicznym.

Wcześniej Bank Rosji zapowiedział, że chce wyemitować cyfrowego rubla do 2024 roku. Zgodnie z założeniem wszystkie banki i instytucje kredytowe będą podłączone do platformy CBDC.

Rosja stanęła w obliczu sankcji finansowych i handlowych od czasu eskalacji wojny rosyjsko-ukraińskiej, kiedy to rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę w lutym 2022 r. Od tego czasu wypróbowano i rozważano sposoby obejścia sankcji. Myślano np. o wykorzystaniu kryptowalut w kraju „tylko w celu wspierania handlu zagranicznego”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności