za

Szymon Hołownia chce CBDC, Konfederacja protestuje

Binance Launchpool

Na naszym portalu unikamy tematów związanych z krajową polityką . Tym razem jednak musimy złamać tę zasadę. Lider Polski 2050 przyznał bowiem, że jest zwolennikiem cyfryzacji pieniądza. Na jego pomysł odpowiedziała Konfederacja.

Szymon Hołownia chce w Polsce cyfrowego euro

Lider Polski 2050 pojawił się w tym tygodniu w Radiu Zet. W rozmowie z Bogdanem Rymanowskim przyznał, że jest zwolennikiem cyfrowego pieniądza.

Dziennikarz zaproponował politykowi grę – zadawał mu pytania, na które ten miał odpowiadać tak lub nie.

 Trzeba skończyć z gotówką i przyjąć pieniądz cyfrowy – tak czy nie? – zapytał prowadzący program.

– Tak, jak najszybciej tak. Ale wcześniej euro trzeba przyjąć – odpowiedział mu Hołownia.

Konfederacja odpowiada

Na te pomysły odpowiedzieli poseł Robert Winnicki i Jacek Wilk z Konfederacji. Ich zdaniem pomysł Hołowni wpisuje się w politykę obecnego rządu.

– Ograniczenie używania gotówki to również agenda rządu PiS. (…) Należy przypomnieć rządzącym, że gotówką posługują się obywatele w bardzo różnych celach i należy przestać kryminalizować retorycznie gotówkę – powiedział Winnicki.

Chodzi o to, że obecnie w Polsce przedsiębiorców obowiązuje limit płatności gotówką – do 8 tys. zł. w ramach jednej transakcji. Dla konsumentów limit wynosi 20 tys. zł. w ramach jednej transakcji z danym przedsiębiorcą.

– Te ograniczenia mają na celu, by urzędnicy mieli coraz większą kontrolę nad tym, na co, gdzie, w jakich ilościach, wydajemy nasze środki. To jest po prostu element inwigilacji – ostrzegał z kolei mec. Wilk.

W efekcie Konfederacja chce zagwarantowania Polakom możliwości płacenia gotówką.

Poseł Gramatyka uspokaja

Na ratunek Hołowni przyszedł poseł z jego partii – Michał Gramatyka. Wskazał na zapisy w polskim prawie, które gwarantują dostęp do gotówki. Są to:

  • Konstytucja RP (art. 227),
  • Ustawa o Narodowym Banku Polski (art. 31 i 32),
  • nowelizacja z 2021 Ustawy o Usługach Płatniczych (pomysł prezydenta Andrzeja Dudy).

Cyfrowy złoty w planach NBP

Rok temu pisaliśmy o tym, że NBP intensyfikuje swoje prace nad cyfrowym pieniądzem banku centralnego (CBDC). Chodziło o analizy dot. tego, czy cyfrowy złoty jest nam w kraju potrzebny.

Z kolei poseł Lewicy Przemysław Koperski we wrześniu 2020 r. przygotował interpelację do resortu finansów dot. polskiego CBDC. Wtedy uzyskał odpowiedź, że cyfrowa waluta nie jest w Polsce potrzebna.

W grudniu 2021 r. w odpowiedzi na pytania PAP nasz bank centralny napisał jednak, że wiele może się jeszcze zmienić:

Nie da się wykluczyć, że analiza (…) czynników zewnętrznych może wskazać na potrzebę przejścia NBP w 2022 r. do kolejnego etap prac nad cyfrowym pieniądzem banku centralnego.

Osobną kwestią pozostaje to, czy Polska wejdzie do strefy euro. W takim wypadku, emisja e-złotego nie miałaby sensu, bowiem nad cyfrową walutą pracuje już Europejski Bank Centralny.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności