za

Anatolij Aksakow apeluje o stworzenie regulacji, które umożliwią wykorzystanie kryptowalut w handlu międzynardowym

Nexo Earn Aplikacja

Wysoki rangą członek rosyjskiego parlamentu, Anatolij Aksakow, wezwał do przyjęcia odpowiednich ram prawnych, które pomogą uregulować transgraniczne płatności w kryptowalutach. Jego propozycja pojawiła się po tym, jak kluczowi regulatorzy w Moskwie przekazali, że Rosja musi zezwolić na wykorzystanie kryptowalut w handlu zagranicznym, ponieważ musi radzić sobie z poważnymi ograniczeniami finansowymi.

Anatolij Aksakow chce regulacji

Anatolij Aksakow, szef Komitetu Rynku Finansowego w Dumie Państwowej, uważa za konieczne zapewnienie ram regulacyjnych dla rozliczeń transgranicznych w kryptowalutach. Oczekuje, że niższa izba rosyjskiego parlamentu tej jesieni dokona przeglądu projektów aktów prawnych związanych z kryptowalutami, w tym nowej ustawy „O walucie cyfrowej”.

Wpływowy członek niższej izby rosyjskiego parlamentu wystosował swój apel po tym, jak na początku tego tygodnia rosyjskie ministerstwo finansów i bank centralny uzgodniły, że w obecnych okolicznościach kraj „nie może się obejść bez rozliczeń transgranicznych w kryptowalutach”. Rosja zmaga się bowiem z efektami zachodnich sankcji, które zostały na nią nałożone z powodu inwazji na Ukrainę.

Cytowany przez dziennik gospodarczy Kommersant i agencję informacyjną RIA Novosti Aksakow podkreślił, że ustalenie granic prawnych dotyczących wykorzystania kryptowalut w rozliczeniach transgranicznych jest ważnym zadaniem. Za wysoki priorytet wskazał również potrzebę zapewnienia, aby ci, którzy wchodzą na ten rynek, byli identyfikowani przez władze.

– Przede wszystkim wymaga to podstawy prawnej dla legalnego i przejrzystego procesu. Jednocześnie warto pamiętać o zakazie kryptowalut jako środka płatniczego w Federacji Rosyjskiej – wyjaśnił deputowany.

Pomimo konsensusu z Ministerstwem Finansów w sprawie międzynarodowych płatności kryptowalutowych, Centralny Bank Rosji wyjaśnił również, że płatności kryptowalutowe wewnątrz kraju nadal są nielegalne. W styczniu władze monetarne zaproponowały też całkowity zakaz krajowej działalności związanej z cyfrowymi aktywami, w tym emisji, handlu i kopania.

Jednocześnie wiceminister finansów Aleksiej Moisejew ujawnił, że Moskwa współpracuje z rządami kilku „przyjaznych krajów” nad stworzeniem platform rozliczeniowych dla międzynarodowych rozliczeń w stablecoinach. Wszystko to w ramach wysiłków mających na celu uniknięcie używania głównych walut fiducjarnych, takich jak dolar amerykański i euro.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności