za
Holenderskie władze aresztowały dewelopera Tornado Cash

Holenderskie władze aresztowały dewelopera Tornado Cash

Binance Launchpool

Ministerstwo Skarbu Stanów Zjednoczonych w poniedziałek ogłosiło nałożenie sankcji na dziesiątki adresów, które były powiązane z mikserem kryptowalut. Teraz holenderscy śledczy ds. przestępstw finansowych poinformowali, że dokonali w Amsterdamie zatrzymania dewelopera Tornado Cash.

Zatrzymanie dewelopera Tornado Cash

Holenderska agencja ds. przestępstw finansowych w środę zatrzymała na terenie Amsterdamu 29-letniego dewelopera Tornado Cash. Ma to związek z podejrzeniem o udział w praniu pieniędzy za pomocą miksera kryptograficznego.

Masowe aresztowania nie są wykluczone” – przekazała Służba Informacji Skarbowej i Śledcza. Instytucja dodaje, że zatrzymany mężczyzna został już postawiony przed prokuraturą. Aresztowanie nastąpiło po nałożeniu przez Ministerstwo Skarbu USA sankcji wobec miksera kryptowalut Tornado Cash na początku tego tygodnia. Podmiotowi sankcji stawia się bowiem zarzut wyprania kryptowalut o wartości 7 miliardów dolarów od początku jego działalności. Mikser do ukrywania pochodzenia kryptowalut – Tornado Cash – został założony w 2019 roku.

Holenderskie władze aresztowały dewelopera Tornado Cash

 

Usługa online [Tornado Cash] umożliwia ukrycie pochodzenia lub przeznaczenia kryptowalut

– przekazał holenderski regulator.

Protokół Tornado Cash oraz jego interfejs użytkownika mają charakter open source. Oznacza to, że ​​każdy może wnieść swój wkład w jego kod.

Pochodzenie (kryminalne) kryptowalut często nie jest lub prawie nie jest sprawdzane przez takie usługi mieszania. Użytkownicy tej usługi robią to głównie w celu zwiększenia swojej anonimowości.

Wykorzystanie Tornado Cash

W ciągu obecnego roku wielokrotnie mieliśmy okazję informować Was o atakach hackerskich na różnego rodzaje platformy kryptowalutowe. To, co często bywa następstwem kradzieży środków z takich miejsc, to próba wyprania ich właśnie przez kryptowalutowy mikser. Tornado Cash stało się ulubionym narzędziem hakerów z rynku kryptowalut. Zapewnia im anonimowe transakcje dla tokenów z sieci Ethereum i zgodnych ze standardem ERC-20 poprzez zerwanie połączenia w łańcuchu między adresem źródłowym a docelowym. Idealne rozwiązanie dla kogoś, kto chce przetransferować skradzione mienie.

Takim przykładem był atak na Ronin Network – most łączący blockchainy, z którego wyprowadzono 625 mln USD w kryptowalutach. Następnie przestępcy wyprali dużą część skradzionych środków właśnie za pośrednictwem Tornado Cash. Identyczna sytuacja miała miejsce niedawno po włamaniu się na inny z blockchainowych – Harmony. W tym przypadku haker (lub hakerzy) postanowili wykorzystać mikser kryptowalut do zatarciu swoich śladów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności