za
tornado cash sankcje usa

Tornado Cash z sankcjami ze strony USA

Amerykański resort finansów ogłosił w poniedziałek, że wprowadza sankcje dot. miksera kryptowalut Tornado Cash. To za pomocą tego mechanizmu przestępcy wyprali już ponad 7 mld USD. Jednymi z użytkowników platformy byli hakerzy z Korei PółnocnejLazarus Group.

Tornado Cash pod lupą władz USA

Co w praktyce oznaczają sankcje? Przede wszystkim zablokowanie środków Tornado Cash na terenie USA lub tych, które są w posiadaniu podmiotów objętych amerykańskim prawem.

Jak podano w komunikacie ministerstwa, Tornado Cash, czyli popularna usługa ułatwiająca “miksowanie” kryptowalut, czyli faktyczne zacieranie ich pochodzenia, była wykorzystana m.in. przez grupę hakerów Lazarus Group. Jak powszechnie wiadomo, pracuje ona na zlecenie reżimu Kimów z Korei Płn. Przestępcy wyprali za jej pomocą ponad 455 mln USD. Do tego do miksera trafiły również środki pochodzące z cyberataków na Nomad i Harmony Bridge.

Mimo składanych publicznie obietnic Tornado Cash nie wprowadziło skutecznych kontroli mających uniemożliwić szkodliwym grupom hakerskim regularne pranie środków

– przekazały władze USA.

Szef dyplomacji USA, Antony Blinken, dodał, że hakerzy z Lazarus Group są odpowiedzialni m.in. za jedną z największych kradzieży kryptowalut w historii. Jak zapowiedział, amerykańskie służby użyją wszelkich środków, by walczyć z cyberprzestępcami, ale też tymi, którzy im pomagają.

Tornado Cash jest już drugim takim podmiotem objętym sankcjami po Blenderze – innym mikserze, który również był używany przez północnokoreańskich hakerów do ukrywania zysków z cyberataków.

tornado cash sankcje usa

Co ciekawe, Tornado Cash ogłosiło w kwietniu, że zablokuje adresy znajdujące się na liście sankcji od Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) – agencji wykonawczej Departamentu Skarbu USA.

Zachowanie prywatności finansowej jest niezbędne do zachowania naszej wolności, jednak nie powinno się to odbywać kosztem nieprzestrzegania przepisów

– przekazał wtedy projekt.

Współzałożyciel Tornado Cash, Roman Semenov, tłumaczył też wtedy, że wspomniane zmiany są wprowadzane tylko we frontendzie, tj. na poziomie zdecentralizowanej aplikacji. W praktyce miało to oznaczać, że Tornado Cash nie może zostać zamknięte przez sankcje.

Smart kontrakty są niezmienne. Protokół (smart kontrakty on-chain) i frontend (dapp) to różne rzeczy”

– tłumaczył.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności