za
3 giełdy kryptowalut umożliwiają handel tokenami powiązanymi z ewentualnym forkiem Ethereum

Czy powstanie fork Ethereum działający na PoW? Giełdy już się na to szykują

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Trzy giełdy kryptowalut wspierają handel tokenami, które mają związek z ewentualnym rozwidleniem sieci Ethereum. Chodzi o tokeny ETHPoW oraz ETHPoS.

ETHPoW i ETHPoS

W ten weekend giełdy kryptowalut Poloniex oraz MEXC stały się pierwszymi platformami spot, na których pojawiły się tokeny ETHPoW i ETHPoS. Dzisiaj do tego grona dołączył BitMEX. Ta trzecia giełda dodała kontrakty terminowe oparte na tokenach ETHPoW. ETHPoW Futures ma za zadanie wspierać obrót ETHPoW na zasadzie kontraktów terminowych. Kontrakt futures będzie działać przy użyciu stablecoina Tether (USDT) jako zabezpieczenia depozytu. Zostanie on włączony do obrotu pod symbolem ETHPOWZ22 w dniu jutrzejszym.

Pomysł rozwidlenia Ethereum na dwa równoległe łańcuchy zakłada, że jeden z nich będzie obsługiwany przez górników, którzy dotychczasowo kopali ether przy użyciu Proof-of-Work. Plan ten zaczął posuwać się do przodu po tym, jak Chandler Guo, wpływowy chiński górnik kryptowalut, w zeszłym tygodniu oświadczył na Twitterze, że rozdzieli łańcuch bloków Ethereum. Nowopowstały blockchain zostałby nazwany „ETH POW”. Guo jest przekonany, że fork da górnikom możliwość kontynuowania ich dotychczasowej działalności po przejściu Ethereum z konsensusu Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). Ta zmiana, nazwana oficjalnie the Merge, jest planowana na wrzesień 2022 r.

3 giełdy kryptowalut umożliwiają handel tokenami powiązanymi z ewentualnym forkiem Ethereum

Zarówno Poloniex, jak i MEXC, umożliwią posiadaczom tokenów ETH ich zamianę na ETHPoS (IOU) i ETHPoW (IOU) w stosunku 1:1. Charakter tych tokenów pozwoli im funkcjonować jak instrumenty pochodne. Co więcej, ich nabywcy nadal mogą handlować natywnymi aktywami łańcucha bloków, który nie został jeszcze uruchomiony. Na wspomnianych giełdach token ETHPoS (IOU) można nabyć w cenie zbliżonej do samego ethera. Jeśli przejście blockchaina Ethereum na konsensus Proof-of-Stake zakończy się bez przeprowadzenia forka, Poloniex i MEXC zadeklarowały zawieszenie sprzedaży i usunięcie tokenów IOU. Widzimy więc, że handel tymi nowymi aktywami jest bardzo spekulacyjną kwestią, ponieważ dotyczy tokenów, które de facto jeszcze nie powstały.

Inne platformy do handlu cyfrowymi aktywami — Huobi, Gate, Digifinex i OKX — również wykazały zainteresowanie całą sytuacją. Zadeklarowały bowiem wstępne wsparcie w zakresie handlu tokenami związanymi z ewentualnym rozwidleniem sieci Ethereum. Jednakże żadna z platform nie ujawniła jeszcze szczegółów na ten temat.

Justin Sun vs. Vitalik Buterin

Założyciel blockchaina Tron – Justin Sun – kilka dni temu ogłosił swoje wsparcie dla zapowiadanego forka Ethereum. Co więcej, Sun zachęca usilnie do zrealizowania tego rozwidlenia, w wyniku którego jeden z łańcuchów zachowałby wersję obecnej sieci Proof-of-Work. Zaoferował on do 1 miliona tokenów ETHW na zbudowanie społeczności programistów, jeśli taka sieć powstanie.

Vitalik Buterin – współtwórca ekosystemu Ethereum – twierdzi, że dostrzega większość głosów popierających the Merge. Dodał, że osoby, które opowiadają się za pozostaniem przy Proof-of-Work, to ludzie niezwiązani w żaden sposób z Ethereum. Vitalik jest zdania, że zwolennikami tego rozwidlenia są jedynie „giełdy, które po prostu próbują szybko zarobić”. Pytany o to, czy fork może powodować problemy z NFT znajdującymi się na obu rozwidlonych łańcuchach, Vitalik odpowiedział:

Przewiduję zamieszanie na rynku, jeśli ten hard fork z POW stanie się czymś znaczącym.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.