za
ethereum pos the merge kiln

The Merge – czyli wszystko co musisz wiedzieć o przejściu Ethereum z PoW na PoS

Ethereum ma przejść z energochłonnego systemu proof-of-work na przyjazny dla środowiska proof-of-stake. Transformacja ta znana jest jako “The Merge” i nastąpi już wkrótce. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Was poradnik, w którym wyjaśniamy wszelkie szczegóły tego wydarzenia. Tak więc, zaczynamy!

Czym jest The Merge?

Ethereum zmieni sposób, w jaki zatwierdza się transakcje. W chwili obecnej łańcuch ten działa podobnie jak Bitcoin – transakcje są wydobywane przez zdecentralizowaną sieć komputerów, które rywalizują w rozwiązywaniu skomplikowanych obliczeń. W nagrodę górnicy otrzymują za to nowe monety ETH.

Niemniej jednak metoda ta jest bardzo energochłonna. Właśnie dlatego Ethereum niedługo przejdzie na mechanizm konsensusu, który zużywa znacznie mniej energii. Powinien on sprawić, że sieć stanie się o 99% bardziej wydajna energetycznie.

Ten nowy system nosi nazwę proof of stake (PoS). W systemie PoS transakcje są zatwierdzane przez adresy, które stakują swoje ETH deponując je w tzw. “kontrakcie depozytowym”. Ci, którzy wnieśli więcej ETH, otrzymują proporcjonalnie wyższe nagrody. Choć proof of stake czyni bogatych bogatszymi, nie ma negatywnego wpływu na środowisko.

Społeczność Ethereum pracuje nad przejściem do proof of stake od momentu uruchomienia blockchaina w 2015 roku.

The Merge jest jednym z szeregu ulepszeń, które powinny sprawić, że Ethereum będzie także szybsze i tańsze w użyciu. Obecnie blockchain ten zmaga się z powolnymi transakcjami oraz wysokimi kosztami ich realizacji. Prosta wymiana tokenów na Uniswap może kosztować nawet kilkadziesiąt dolarów.

The Merge samo w sobie nie rozwiąże problemu wysokich cen gazu, lecz jedynie przygotuje grunt dla kolejnych aktualizacji, które ostatecznie obniżą koszty. Ulepszenia te określano kiedyś mianem Ethereum 2.0, ale termin ten został zmieniony na początku 2022 roku.

Czy Ethereum przeszło już na proof of stake?

Być może zauważyłeś, że Ethereum posiada już łańcuch proof-of-stake, w którym możesz stakować dowolną ilość ETH. Łańcuch ten, znany jako Beacon Chain, został uruchomiony w grudniu 2020 roku. Od tego czasu cieszy się on sporą popularnością i na dzień dzisiejszy posiada ponad 330 000 walidatorów, którzy łącznie zablokowali w nim około 12 mln ETH.

Łańcuch Beacon Chain jest jednak pozbawiony funkcji. Działa on równolegle do głównego blockchaina Ethereum i choć programiści pracują nad kolejną wersją Ethereum, nie można w nim robić nic poza stakowaniem ETH.

The Merge zmieni mainnetową wersję Ethereum – część obsługującą transakcje i smart kontrakty – w Beacon Chain. Po zakończeniu fuzji, proof-of-work w Ethereum przestanie istnieć, a górnictwo zniknie na zawsze.

Po The Merge, w końcu, będzie można uruchomić smart kontrakty na mainnecie Ethereum przy użyciu proof of stake, a nie proof of work. Będzie można również wypłacić ETH stakowane w kontrakcie depozytowym Ethereum 2.0. Nie będzie jednak można tego zrobić zaraz po The Merge. Trzeba będzie poczekać na aktualizację “porządkującą”, która według Fundacji Ethereum – organizacji nadzorującej rozwój blockchaina Ethereum – nastąpi niedługo po The Merge.

ethereum

Kiedy nastąpi The Merge?

Tim Beiko z Fundacji Ethereum napisał w dniu 12 kwietnia, że mainnet połączy się z Beacon Chainem w ciągu “kilku miesięcy” po czerwcu 2022 roku. Niemniej jednak modernizacje sieci w przeszłości były przekładane wielokrotnie i mogą zostać opóźnione po raz kolejny.

It won’t be June, but likely in the few months after. No firm date yet, but we’re definitely in the final chapter of PoW on Ethereum

— Tim Beiko | timbeiko.eth 🔥🧱 (@TimBeiko) April 12, 2022

Czy musisz coś zrobić?

Prawdopodobnie nie. The Merge nie zmieni niczego w historii Ethereum. Nadal będzie można korzystać z usług eksploratorów bloków, takich jak Etherscan, aby zapoznać się z kompletnym zapisem blockchaina Ethereum.

Jeśli wszystko pójdzie gładko, nie będziecie musieli nawet kiwnąć palcem. The Merge to bowiem jedynie zmiana backendu. Jeśli jednak jesteś górnikiem Ethereum, stracisz możliwość kopania.

Jeśli stakujesz ETH w Beacon Chainie (lub, o ile nie masz 32 ETH delegujesz je do kogoś innego), powinien ucieszyć Cię fakt, że wkrótce po The Merge będziesz mógł wypłacić swoje tokeny.

Jeszcze jedna rzecz: po The Merge, emisja nowych etherów zmniejszy się o około 90%. Wraz z zaimplementowanym w EIP-1559 mechanizmem spalania, może to sprawić, że Ethereum stanie się projektem deflacyjnym.

Co nastąpi po przejściu na PoS?

Po The Merge kolejne aktualizacje zwiększą pojemność i szybkość sieci poprzez wprowadzenie “łańcuchów shardów”. Rozszerzą one sieć do 64 blockchainów. Najpierw jednak musi dojść do The Merge, ponieważ łańcuchy shardów opierają się na stakingu.

Fundacja Ethereum zauważyła, że potrzeba skalowania za pomocą łańcuchów shardów została zrównoważona przez rozwiązania skalowania warstwy drugiej, takie jak Optimism i Arbitrum. Rozwiązania te przenoszą tokeny ETH i ERC-20 do innego blockchaina. Dzięki temu sieć działa szybciej i przy znacznie niższych kosztach.

Ostatecznie shardy będą prawdopodobnie współistnieć z technologiami warstwy 2. Fundacja Ethereum twierdzi, że zapotrzebowanie na “wiele kolejnych rund łańcuchów shardów” będzie mierzone przez społeczność Ethereum. Niemniej jednak w ten sposób można zapewnić “nieskończoną skalowalność”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności