za
ethereum 2.0

Ethereum 2.0 przestaje istnieć. Od teraz to “warstwa konsensusu”

European Halving Party 2024

Ethereum.org ogłosiło ciekawą zmianę. Od teraz Ethereum nie będzie dzielić się już na Eth1 i Eth2. Będzie istniał tylko pojedynczy łańcuch – Ethereum. Aby uniknąć zamieszania, te dwa terminy zostały zastąpione odpowiednio “poziomem wykonania” i “poziomem konsensusu”.

Od teraz istnieje tylko jedno Ethereum

Termin “Eth2” powstał w 2018 roku i określał wersję Ethereum 2.0, czyli tę mającą w zdecentralizowany sposób skalować sieć oraz umożliwić przejście na Proof-of-Stake (PoS). Z końcem 2021 roku termin ten został jednak usunięty.

Ethereum.org stwierdziło, że użycie dwóch terminów Eth1 i Eth2 wprowadza niepotrzebne zamieszanie. Właśnie dlatego postanowili dokonać zmiany, i obecnie oficjalna terminologia wygląda w następujący sposób:

Eth1: jest teraz “warstwą wykonawczą”, która obsługuje transakcje i dane.

Eth2: jest teraz “warstwą konsensusu”, która obsługuje konsensus Proof-of-Stake.

Warstwa wykonawcza + warstwa konsensusu = Ethereum.

Fundacja stojąca za projektem wyjaśniła motywację, która skłoniła deweloperów do usunięcia terminu Eth2:

Jednym z głównych problemów z brandingiem Eth2 jest to, że tworzy on zepsuty model mentalny dla nowych użytkowników Ethereum. Intuicyjnie myślą oni, że Eth1 jest pierwszy, a Eth2 pojawia się po nim. Albo że Eth1 przestanie istnieć, gdy pojawi się Eth2. Żadna z tych rzeczy nie jest prawdą. Usuwając terminologię Eth2, uchronimy wszystkich przyszłych użytkowników przed nawigowaniem po tym mylącym modelu mentalnym.

Oprócz modelu mentalnego, Ethereum.org wyjaśniło również, że przy braku jasności terminologii możliwe są oszustwa. Pewien oszust próbował już wykorzystać określenie Eth2. Namawiał on swoje ofiary, aby wymieniły swoje ETH na tokeny “ETH2”.

Rollupy ZK mają rozwiązać problem skalowania ETH

Istniejące rozwiązania warstwy 2 dla Ethereum zainteresowały się technologią skalowania Zero-Knowledge (ZK), która rozwiązałaby problem wysokich opłat w Ethereum. Konkretnie chodzi o Polygon, który zainwestował 400 milionów dolarów w startup specjalizujący się w rollupach ZK – Mir.

Sam Vitalik Buterin, na początku grudnia mówił, że jego projekt potrzebuje takich rozwiązań. Jak twierdzi, tylko w ten sposób sieć będzie mogła pozostać otwarta na wszystkie możliwe przyszłe zmiany.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności