za
Korea północna przestępstwa

Korea Północna jest liderem w kwestii kryptowalutowych przestępstw

robinhood aplikacja rejestracja

Według Coincub to Korea Północna jest krajem, który jest liderem w rankingu przestępstw związanych z kryptowalutami. Odnotowano tam ponad 15 udokumentowanych przypadków przestępczości związanej z cyfrowymi walutami. Przestępcy ukradli łącznie ok. 1,59 miliarda dolarów. Pozostałe cztery kraje w zestawieniu to kolejno: Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny i Wielka Brytania.

Korea Północna króluje w niechlubnym rankingu

Odizolowana ekonomicznie od reszty świata Korea Północna zdołała zorganizować swoją armię hakerów, którzy stoją za wspomnianymi atakami dot. kryptowalut. Środki, jakie w ten sposób zdobywają, są potem ponoć wydawane przez reżim Kimów na badania nuklearne i zbrojenia.

Wspomniany raport sugeruje, że wszystkie ataki pochodzące z Korei Płn. są prawdopodobnie sponsorowane przez rząd, ponieważ dostęp do Internetu w kraju jest kontrolowany przez Pjongjang. Cyberarmia Kimów atakuje ponoć rządy innych państw i firmy na całym świecie.

To nie pierwszy raz, gdy ktoś oskarża Koreę o takie działania. Sugerował to już raport ONZ, w którym podano, że hakerzy z Korei Północnej przeprowadzili siedem ataków na platformy, na których odbywał się handel bitcoinami. Organizacja także podała, że chodziło o pozyskiwanie środków na testy atomowe.

Z kolei początkiem roku firma analityczna Chainalysis napisała w swoim raporcie, że hakerzy zdefraudowali ponad 400 milionów dolarów w 2021 r. Przestępcy atakowali głównie firmy inwestycyjne i scentralizowane giełdy. Korzystali z różnych taktyk, w tym z phishingu i różnych socjotechnik.

Jakie giełdy stały się ofiarami hakerów? Przykładowo, Bithumb został czterokrotnie zaatakowany przez hakerów z Korei Płn.

Wspierana przez państwo grupa hakerów Lazarus stała też m.in. za atakiem na Sony w 2014 r. i wieloma incydentami związanymi z kryptowalutami. Niedawno ukradła ok. 620 milionów dolarów w cyfrowych aktywach, które były własnością projektu Ronin Axie Infinity.

Korea północna przestępstwa

Warto dodać, że cyberarmia Korei prawdopodobnie doprowadziła do wielu ataków, o których nie wiemy, lub które nie zostały dotąd powiązane z koreańskimi hakerami.

Bessa uderza w Koreę Płn.

Niedawno pisaliśmy jednak o tym, że bessa na rynku może uderzyć w reżim Kimów. Dwa anonimowe źródła, które rozmawiały z Reutersem 28 czerwca, powiedziały, że bessa na BTC wpłynęła na zdolność Korei Północnej do przeprowadzania kolejnych włamań hakerskich. Do tego e-aktywa, które posiadają Koreańczycy, straciły teraz mocno na wartości. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.