za
onz korea północna

Korea Północna finansuje swoje próby nuklearne za pomocą kryptowalut – uważa ONZ

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) twierdzi, że Korea Północna sfinansowała swoje próby nuklearne za pomocą skradzionych zasobów cyfrowych.

ONZ: Korea Płn. finansuje swoje badania nuklearne za pomocą kryptowalut

Organizacja Narodów Zjednoczonych oskarżyła Koreę Północną o kradzież kryptowalut o wartości milionów dolarów. Co więcej, ONZ dodaje, że totalitarne państwo wykorzystało skradzione aktywa do finansowania eksperymentów rakietowych i nuklearnych

Według niedawnego raportu ONZ cytowanego przez Reutersa, hakerzy z Korei Północnej przeprowadzili liczne ataki na co najmniej trzy giełdy kryptowalut w okresie od 2020 roku do połowy 2021 roku. Ukradli aktywa cyfrowe o wartości około 50 milionów dolarów.

W zeszłym miesiącu firma analityczna Chainalysis poszła o krok dalej, stwierdzając, że hakerzy zdefraudowali ponad 400 milionów dolarów w 2021 r. Przestępcy atakowali głównie firmy inwestycyjne i scentralizowane giełdy. Korzystali z różnych taktyk, w tym z phishingu i różnych socjotechnik.

Bitcoiny stanowiły około 20% skradzionych środków, z kolei ether aż ponad połowę całkowitego łupu (58%). Pozostałe 22% należało do innych altcoinów i tokenów ERC-20.

ONZ zwróciło uwagę, że Korea Północna tylko w styczniu przeprowadziła dziewięć testów z rakietami balistycznymi. To więc największa liczba takich prób w historii kraju przeprowadzonych w ciągu jednego miesiąca. Międzynarodowa organizacja utrzymuje, że skradzione zasoby cyfrowe zostały użyte do sfinansowania tych nuklearnych celów reżimu Kimów.

onz korea północna

Rada Bezpieczeństwa ONZ wielokrotnie wzywała już zresztą Koreę Północną do zaprzestania takich eksperymentów, jak te opisane powyżej. Pomimo sankcji i ostrzeżeń Pjongjang nadal rozwija swoją infrastrukturę nuklearną i pocisków balistycznych

Kryptowaluty a geopolityka

Nasilający się konflikt między Rosją a Ukrainą oraz niepokojące pogłoski, że Korea Północna rozwija swoje programy rakietowe, to sygnały wskazujące, że światowy pokój może być zagrożony.

Jaki wpływ na geopolitykę mają kryptowaluty? Ponad rok temu Center for Science and Security Studies (CSSS) argumentowało, że technologia blockchain może zwiększyć zaufanie między państwami. Jak dodano, “w szczególności szkielet branży kryptowalut umożliwia autoryzowanym uczestnikom wspólne zarządzanie zaszyfrowanymi danymi bez centralnego organu”. W ten sposób informacja staje się bardziej przejrzysta, tworząc „techniczny fundament współpracy między stronami, które sobie nie ufają”.

Mówiąc prościej, CSSS założyło, że technologia blockchain może zmniejszyć ryzyko potencjalnych wojen.

Czy to jednak prawda? Pamiętajmy, że jest też druga strona medalu. Nie jest wykluczone, że kryptowaluty mogą pomóc państwom, na które np. USA nakładają sankcje ekonomiczne, by owe ograniczenia obchodzić. Może to zmienić także formę finansowania działań wywiadowczych, grup separatystycznych czy służb.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności