za
ETH

Co się stanie, jeśli ether (ETH) zostanie uznany za papier wartościowy? Odpowiada profesorka prawa

W tym tygodniu giełda kryptowalut KuCoin otrzymała pozew sądowy od prokuratorki generalnej stanu Nowy York. Chodzi o handel papierami wartościowymi bez uprzednio otrzymanej przez firmę licencji. Sytuacja jest o tyle wyjątkowa, że po raz pierwszy w historii za papier wartościowy został uznany ether (ETH). Jaki wpływ na rynek kryptowalut będzie miała decyzja sądu w przypadku przegranej giełdy KuCoin?

Co jeśli ETH zostanie uznane za papier wartościowy?

W Stanach Zjednoczonych obecnie toczy się spór o to, kto powinien regulować rynek kryptowalut. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) twierdzi, że wszystkie cyfrowe aktywa poza bitcoinem (BTC) są papierem wartościowym. Innego zdania jest za to przewodniczący Komisji Handlu Kontraktami Terminowymi (CFTC). Rostin Behnam twierdzi, że takie cyfrowe monety, jak właśnie ether, są towarami.

Teraz głos w sprawie zabrała profesorka prawa z Penn State University Dickinson, Tonya Evans. Zwróciła uwagę na bardzo ważną rzecz. Jeśli wynik rozprawy sądowej przeciwko giełdzie KuCoin zaważy o tym, że ETH zyska miano papieru wartościowego, to takie organy regulacyjne, jak SEC na czele Gary’m Genslerem, mogą przekonać władze federalne do działań przeciwko tej kryptowalucie.

Przypomnijmy, że w czwartek prokurator generalna stanu Nowy Jork – Letitia James – złożyła do sądu oficjalny akt oskarżenia przeciwko giełdzie KuCoin. W pozwie stwierdzono wyraźne naruszenie przepisów dotyczących handlu papierami wartościowymi poprzez oferowanie tokenów. Wśród wymienionych cyfrowych aktywów znalazł się stablecoin UST oraz token LUNA od firmy Terraform Labs, ale także ether (ETH).

Tonya Evans była w piątek gościnią programu „First Mover” na łamach CoinDesk TV. W trakcie rozmowy rzuciła, że w przypadku oficjalnego zdefiniowania etheru (ETH) jako papier wartościowy, skutki dla ekosystemu kryptowalut mogą być katastrofalne. To, czy dojdzie do uznania ETH za papier wartościowy, zależy w głównej mierze od postawy organów federalnych. Prawniczka stwierdziła jednak, że nie dostrzega powodów, dla których ta kryptowaluta miałaby zostać uznana papierem wartościowym.

Wciąż analizuję  akta prokurator generalnej James, aby naprawdę zrozumieć, jak definiuje się papier wartościowy w prawie stanowym. Oczywiście bardzo przypomina test Howeya ze sprawy Sądu Najwyższego [USA], oczywiście, ale często na poziomie stanowym

– powiedział Evans.

Kryptowaluty nie mogą opuścić USA

Dodała również, że w przypadku różnych ustawodawstw, wszystkie „federalne wytyczne, zasady, przepisy i prawa, które mogą mieć pierwszeństwo przed prawem stanowym”. Zaapelowała również, że Stany Zjednoczone powinny być bardzo ostrożne w kwestii działań przeciwko sektorowi kryptowalut. Nie jest na pewno rozsądne wypychanie tej branży poza granice USA, bowiem wtedy straciłaby totalnie nadzór ze strony regulatorów. To by natomiast pozbawiło ochrony inwestorów na rym rynku.

Jeśli wypchniemy ten typ ekosystemu za granicę, prawodawcom i organom regulacyjnym będzie coraz trudniej osiągnąć punkt utrzymania tego ekosystemu w Stanach Zjednoczonych przy jasnych i zdefiniowanych zasadach

– ostrzega Evans.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Jestem redaktorem i dziennikarzem skupionym na sektorach kryptowalut, blockchain oraz web3. Dla Bitcoin.pl piszę od 2021 roku. Prowadzę program ''Web'3'n'more'' - cykl wywiadów poświęconych polskim projektom z tej branży. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, jestem wokalistą zespołów Lords of the Deep Forest oraz Brütal Melon.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności