za
Upadek SVB napędza problemy Circle

Circle w tarapatach – ponad 3 mld USD rezerw firmy utknęło w SVB

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Upadek Silicon Valley Bank (SVB) stanowi największe bankructwo tego typu instytucji od ponad dekady. Ta katastrofa posiada również swoje odbicie na sektorze kryptowalut, czego właśnie jesteśmy obserwatorami. Z usług SVB korzysta bowiem wiele podmiotów technologicznych, w tym z branży cyfrowych aktywów. Jedną z takich firm jest Circle, emitent drugiego największego stablecoina pod względem marketcapu na świecie, czyli USDC. Firma poinformowała właśnie o poważnych komplikacjach, jakie wyniknęły dla niej z upadku banku.

Circle z poważnymi kłopotami

W ubiegłą środę SVB przekazał informację, że planuje pozyskać 2 miliardy dolarów finansowania. Miało to zniwelować stratę, jaką poniósł w wyniku sprzedaży swoich aktywów. W efekcie inwestorzy wpadli w panikę i rzucili się do wypłat swoich depozytów. Jedną z firm, która zdecydowała się wyciągnąć swoje środki z banku, było Circle.

W piątek poinformowano jednak, że zainicjowane w czwartek zlecenie wypłaty środków nie zostało do końca przetworzone. Finalnie w banku utknęły aktywa o wartości 3,3 miliarda dolarów, które stanowiły część rezerw stablecoina USDC. W tym tygodniu zaczęły narastać obawy także w stosunku do samej kryptowaluty od Circle. Jest to skutek ujawnienia raportu z ostatniego audytu, według którego – na dzień 31 stycznia – aż 8,6 miliarda dolarów, czyli około 20% rezerw stabilnej monety, było zdeponowane w kilku instytucjach finansowych. Dwie z nich stanowią upadły Silvergate oraz Silicon Valley Bank.

USDC

Firma Circle dążąc do zachowania jak największej przejrzystości w tej sprawie, w dniu 10 marca opublikowała na swoim Twitterze poniższy komunikat:

Po potwierdzeniu pod koniec dzisiejszego dnia, że ​​przelewy zainicjowane w czwartek w celu usunięcia sald nie zostały jeszcze przetworzone, 3,3 miliarda dolarów z około 40 miliardów dolarów rezerw USDC pozostaje w SVB.

Emitent USDC dołączył do wielu innych podmiotów, które wzywają do kontynuacji działań SVB. Jak argumentuje firma, jest to niezwykle ważne dla gospodarki USA. Ponadto, Circle zadeklarowało na Twitterze, że będzie przestrzegać wytycznych, jakie otrzymało od stanowych i federalnych organów regulacyjnych.

Do powyższego oświadczenia odniósł się również Dante Disparte, dyrektor ds. strategii firmy i szef polityki globalnej. W swojej wypowiedzi podkreślił, że „Circle obecnie chroni USDC przed porażką czarnego łabędzia w amerykańskim systemie bankowym”. Dodatkowo, zwraca się do Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów, by ta przystąpiła do planu ratunkowego dla SVB.

Bez federalnego planu ratunkowego to wszystko będzie miało szersze implikacje dla biznesu, bankowości i przedsiębiorców

– stwierdza.

Rzecznik Circle przekazał również mediom, że:

SVB jest jednym z sześciu partnerów bankowych, z których korzysta Circle do zarządzania około 25% rezerw USDC przechowywanych w gotówce. Podczas gdy czekamy na wyjaśnienie, w jaki sposób zarząd komisaryczny FDIC wpłynie na jego deponentów, Circle i USDC nadal działają normalnie.

Kluczowe giełdy wstrzymują konwersje USDC

To nie koniec problemów firmy stojącej za USD Coinem. Bowiem niespełna godzinę po tym, jak Circle przekazało, że część ich rezerw utknęło w banku, głos zabrała giełda kryptowalut Coinbase. Ogłosiła, że „tymczasowo wstrzymuje konwersje USDC:USD na weekend, podczas gdy banki są zamknięte”.

W okresach wzmożonej aktywności konwersje opierają się na przelewach USD z banków, które są rozliczane w normalnych godzinach bankowych. Kiedy banki zostaną otwarte w poniedziałek, planujemy wznowić konwersje

– stwierdziła firma.

Ta sytuacja pokazuje, z jakimi problemami muszą się mierzyć scentralizowane giełdy kryptowalut po tym, jak Silvergate przestało świadczyć całodobowe usługi bankowe. Niedługo potem do Coinbase dołączyła największa platforma do handlu cyfrowymi aktywami na świecie – Binance. Poinformowała użytkowników, że wstrzymuje tymczasowo konwersję USDC na BUSD.

USDC traci połączenie z dolarem

Na domiar złego, stablecoin USDC utracił swoje sztywne powiązanie kursu z dolarem amerykańskim. W ciągu kilku godzin kurs tego stablecoina stracił 11% i w momencie pisania tego artykułu oscyluje wokół ceny 0,912 USD. Jego dobowy wolumen obrotu zaliczył za to skok o 321%.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Jestem redaktorem i dziennikarzem skupionym na sektorach kryptowalut, blockchain oraz web3. Dla Bitcoin.pl piszę od 2021 roku. Prowadzę program ''Web'3'n'more'' - cykl wywiadów poświęconych polskim projektom z tej branży. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, jestem wokalistą zespołów Lords of the Deep Forest oraz Brütal Melon.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności