za
Silvergate ogłasza swoją likwidację

Silvergate ogłasza swoją likwidację

Konferencja Kryptoraport

Ziścił się czarny scenariusz, który wieszczono w ostatnich miesiącach wśród społeczności cyfrowych aktywów. Jeden z dwóch największych kryptowalutowych banków – Silvergate – oficjalnie kończy swoją działalność. Firma nie poradziła sobie ze zmasowanym odpływem inwestorów po listopadowym upadku giełdy FTX.

Silvergate się zamyka

Od początku 2023 roku wszystkie doniesienia dotyczące banku Silvergate opierały się jedynie na negatywnych informacjach. Kolosalne straty za ostatni kwartał minionego roku, liczne pozwy sądowe od inwestorów, dochodzenie ze strony amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, utrata kluczowych partnerów oraz spadek akcji na giełdach doprowadziły w końcu do tego, co było nieuniknione.

Firma Silvergate Capital w środę poinformowała o swojej likwidacji. Zaraz po nowojorskim Singature Bank firma była drugą największą tego typu instytucją dla podmiotów z sektora kryptowalut. Do pewnego momentu największym klientem Silvergate była giełda FTX, która niespodziewanie upadła w listopadzie zeszłego roku. To wydarzenie bardzo nadszarpnęło wizerunek tej branży w mediach oraz doprowadziło do utraty zaufania inwestorów do instytucji powierniczych.

W świetle ostatnich zmian branżowych i regulacyjnych, Silvergate uważa, że ​​uporządkowana likwidacja działalności Banku i dobrowolna likwidacja Banku to najlepsza droga naprzód

– czytamy w oświadczeniu firmy.

Silvergate zapowiedział, że wszystkie depozyty złożone przez klientów zostaną w pełni spłacone. Stanowi to kluczowy element ich planowanej likwidacji. Firma jednak nie wyjaśniła, w jaki dokładnie sposób zamierza rozliczyć się z inwestorami.

W zeszłym tygodniu kryptowalutowy bank zawiesił świadczenie usługi, jaką była sieć Silvergate Exchange Network. Był to kluczowy produkt w ich ofercie, który przyciągnął firmy z sektora cyfrowych aktywów. Dzięki sieci Silvergate klienci mogli dokonywać transakcji w czasie rzeczywistym.

Co więcej, ogłoszenie o likwidacji Silvergate zawiera informację, że wszystkie inne usługi związane z depozytami pozostają aktywne. Firma skontaktuje się z klientami, gdy zajdzie taka potrzeba w wyniku pojawienia się zmian w tej kwestii.

Silvergate

To było nieuniknione

Od początku nowego roku bank dzielił się ze światem wyłącznie złymi nowinami odnośnie swojej kondycji. Pod koniec stycznia instytucja zawiesiła wypłaty dywidend. Przekazano również, że straty netto za IV kwartał 2022 roku wyniosły aż 1 miliard dolarów.

W międzyczasie pojawiły się doniesienia na temat oskarżeń ze strony inwestorów FTX. Niektórzy bowiem twierdzili, że Silvergate wspierał Sama Bankmana-Frieda w praniu pieniędzy.

Czara goryczy przelała się w zeszłym tygodniu, gdy firma zwróciła się do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w sprawie opóźnienia ze złożeniem raportu finansowego za poprzedni rok. Tłumaczono je tym, że analitycy obecnie muszą skupić uwagę na ocenie rentowności działań banku.

Akcje giełdy momentalnie spadły wówczas o ponad 50%.

W efekcie nawałnicy złych wiadomości, o zerwaniu z bankiem poinformowały takie firmy jak Coinbase, Paxos czy Digital Galaxy.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Jestem redaktorem i dziennikarzem skupionym na sektorach kryptowalut, blockchain oraz web3. Dla Bitcoin.pl piszę od 2021 roku. Prowadzę program ''Web'3'n'more'' - cykl wywiadów poświęconych polskim projektom z tej branży. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, jestem wokalistą zespołów Lords of the Deep Forest oraz Brütal Melon.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności