za
gary gensler papiery wartościowe

Gary Gensler potwierdza: wszystkie kryptowaluty poza bitcoinem są papierami wartościowymi

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Podczas wywiadu z New York Magazine przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Gary Gensler, stwierdził, że wszystkie kryptowaluty są papierami wartościowymi i podlegają jurysdykcji jego komisji. Wyjątkiem jest bitcoin.

Gary Gensler, papiery wartościowe i bitcoin

Nowa wypowiedź przewodniczącego SEC nie pozostawia już miejsca na niejasności. Może też oznaczać początek problemów takich projektów jak np. Ethereum.

Gensler wskazał na to, że za wszystkimi kryptowalutami – poza BTC – stoją “grupy przedsiębiorców”, którzy mają swoje “podmioty prawne”, nierzadko zarejestrowane w “rajach podatkowych”. To jego zdaniem wystarczy, by uznać niemal wszystkie tokeny i kryptowaluty za papiery wartościowe.

Oczywiście sprawa budzi i będzie budzić kontrowersje. Warto bowiem zastanowić się, czym – zgodnie z prawem USA – jest papier wartościowy.

W kwestii oceny powyższego często korzysta się z testu Howey’a. Nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego inwestora, który miał spór prawny z SEC. Jego efekty dały podstawę do regulacji rynku papierów wartościowych w USA. Test składa się z 4 pytań:

  • Czy nabywca przewiduje zysk?
  • Czy transakcja stanowi formę inwestowania kapitału lub innych aktywów?
  • Czy inwestowane środki stają się przedmiotem przedsięwzięcia o charakterze wspólnym?
  • Czy wspomniane zyski są w znacznym stopniu bądź nawet w całości niezależne od działań inwestora, a także czy powstają one w efekcie starań sprzedającego lub osoby trzeciej?

Odpowiedzi na te pytania w kontekście kryptowalut pokazują, że sprawa nie jest jednoznaczna.

Zresztą sam szef SEC miał przez parę lat wątpliwości. W 2021 roku Gensler był parokrotnie pytany o to, czy ETH jest papierem wartościowym. Nie chciał jasno odpowiedzieć na to pytanie. Co może jednak zaskakiwać w tym kontekście, stablecoiny w jego oczach też są papierami wartościowymi.

SEC chce się wykazać nadgorliwością?

Ataki SEC na rynek kryptowalut nasiliły się niedługo po upadku giełdy FTX. Sprawa nabrała wręcz charakteru politycznego, bowiem wielu polityków zarzucało Genslerowi zastanawiającą opieszałość w kwestii tej platformy. Teraz chyba organ chce wykazać się nadgorliwością.

Efektem działań urzędników może być też atak na rynek kryptowalut i próba jego marginalizacji. Może i jest to polityka bardziej przebiegła niż w przypadku Chin, które wprowadziły całkowity zakaz cyfrowych aktywów, ale raczej z góry skazana na porażkę (co również pokazuje casus Państwa Środka, które powoli wycofuje się ze swojego zakazu).

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
65 222,63 USD-0,47%
Ethereum logo
EthereumETH
3553,78 USD0,04%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,02%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
599,08 USD0,11%
Solana logo
SolanaSOL
134,72 USD-4,00%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3552,81 USD0,00%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,03%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD-0,63%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD-2,72%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,98 USD-2,68%