za

FTX rozpoczyna procedurę upadłościową

robinhood aplikacja rejestracja

Giełda FTX rozpoczęła w Stanach Zjednoczonych procedurę upadłościową. W  tym samym czasie Sam Bankman-Fried zrezygnował ze stanowiska CEO. Od razu zastąpił go John J Ray III.

Kolejny rozdział tragedii FTX

Wspomniany wniosek został złożony w sądzie federalnym w Delaware. Wiadomo, że sprawa formalnie dot. FTX, funduszu Alameda Research i około 130 innych powiązanych spółek. Jak podał John J Ray III, da to szansę na przeprowadzenie analizy sytuacji i opracowanie strategii zaspokojenia żądań akcjonariuszy.

Do tego firma stara się o finansowanie rzędu około 9,4 mld USD od inwestorów i konkurentów.

Saga FTX

Problemy FTX trwają od ponad tygodnia. Wszystko zaczęło się od publikacji artykułu portalu Coindesk, z którego wynikało, że rezerwy giełdy są dość słabe oraz oparte na wyemitowanym “z powietrza” tokenie FTT. Sprawę pogorszyła wyprzedaż FTT przez Binance i wypłaty środków klientów FTX z platformy.

Następnie pojawiły się informacje o tym, że FTX przejmie Binance, co mogło sugerować, że giełda ta celowo wyprzedawała FTT, by wywołać problemy konkurencyjnej firmy.

Dziś po południu FTX poprosiło nas o pomoc. Nastąpił znaczny kryzys płynności. Aby chronić użytkowników, podpisaliśmy niewiążący list intencyjny, zamierzając w pełni przejąć FTX i pomóc pokonać kryzys płynności

– podał CEO Binance, CZ.

Ostatecznie jednak firma poinformowała, że nie kupi FTX. Okazało się, że giełda w niewłaściwy sposób obracała środkami swoich klientów. Sprawą zainteresowały się już też służby USA.

Klienci FTX chcą wycofać z giełdy 8 mld USD. Wiele wskazuje na to, że giełda może nie mieć tych środków.

ftx coinbase

Wpływ na kurs bitcoina

Wszystko to ma wpływ na cenę bitcoina. Ta spadła początkowo do ok. 15 600 USD. Obecnie 1 BTC kosztuje 16 788 USD, co przekłada się na 21-procentowy spadek w skali tygodnia. Od wczoraj kryptowaluta straciła 2% wartości.

Bitcoin Fear and Greed Index pokazał poziom 21, czyli skrajny strach.

Jeden ether kosztuje 1264 USD. Oznacza to spadek o 23% w ciągu 7 dni. W skali 24 h kurs utrzymał się jednak na stabilnym poziomie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.