za
binance Sim;paul Investimentos

Binance jednak nie chce kupić FTX

Nexo Earn Aplikacja

Saga FTX nadal trwa. Jeśli wczoraj ktoś miał jeszcze nadzieję, że giełda zostanie przejęta przez Binance, dziś mamy dla niego złe wieści. Tak się nie stanie, bowiem okazuje się, że FTX ma o wiele większe problemy, niż dotąd uważano.

Binance nie kupi FTX

Dobę temu pisaliśmy o tym, że Binance przejmie FTX. Teraz okazuje się, że tak się nie stanie.

Jeszcze 8 listopada CZ, CEO Binance, pisał:

Dziś po południu FTX poprosiło nas o pomoc. Nastąpił znaczny kryzys płynności. Aby chronić użytkowników, podpisaliśmy niewiążący list intencyjny, zamierzając w pełni przejąć FTX i pomóc pokonać kryzys płynności. 

Teraz jednak jego firma wycofuje się z tego pomysłu. Dlaczego?

Okazało się, że FTX w niewłaściwy sposób obchodziło się ze środkami swoich użytkowników. Jakby tego było mało, jak twierdzi Bloomberg, sprawą giełdy zajmują się już urzędnicy z Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (Securities and Exchange Commission, SEC) i Commodity Futures Trading Commission (CFTC).  Badają sprawę tego, co działo się na platformie ze środkami klientów, a także relacje FTX z Alameda Research. Chodzi o fundusz hedgingowy, na czele którego stoi Sam Bankman-Fried, czyli ten sam przedsiębiorca, który zarządza FTX.

Binance przekazało więc, że problemy giełdy są już poza “kontrolą i możliwościami pomocy”, jakie chciało zaoferować.

Tryb offline

To jednak nadal nie koniec złych wieści. Niedługo potem strona internetowa FTX została zawieszona. Wróciła po ok. dwóch godzinach, ale z komunikatem, który okazuje się być chyba gwoździem do trumny dla firmy. Przekazano bowiem, że “FTX obecnie nie może przetwarzać wypłat. Zdecydowanie odradzamy deponowanie [środków na naszej platformie]”. Innymi słowy, giełda jest niewypłacalna.

Ponoć Sam Bankman-Fried stara się ratować sytuację i zorganizować parę miliardów dolarów na wspomniane obecnie zablokowane wypłaty. Czy to mu się powiedzie? Biorąc pod uwagę to, ile jeszcze przysłowiowych trupów może być ukrytych w szafie jego firmy, to raczej wątpliwe.

O rozwoju sytuacji będziemy was informować.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności