SEC zatwierdziła ETF śledzący wyniki spółek inwestujących w bitcoina

Bitcoin

Zaledwie cztery miesiące po złożeniu wniosku, należący do Volt Equity fundusz Volt Bitcoin Revolution ETF otrzymał zielone światło od amerykańskiej […]

Zaledwie cztery miesiące po złożeniu wniosku, należący do Volt Equity fundusz Volt Bitcoin Revolution ETF otrzymał zielone światło od amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Zapewni on inwestorom możliwość inwestowania w spółki posiadające bezpośrednią ekspozycję na BTC, takie jak MicroStrategy.

W końcu ETF związany pośrednio z BTC

Jeszcze na początku czerwca kalifornijska firma Volt Equity złożyła w Komisji wniosek o uruchomienie ETFu z pośrednią ekspozycją na BTC. We wniosku tym organizacje wchodzące w skład ETF-u określono mianem „Bitcoin Revolution Companies”. Przeznaczały one bowiem spore kwoty na kryptowalutę lub są w nią zaangażowane w inny sposób np. wydobycie.

W „normalnych okolicznościach” fundusz będzie inwestował co najmniej 80% swoich aktywów w krajowe i zagraniczne „Bitcoin Revolution Companies” bezpośrednio lub poprzez  różne opcje. Jedną z takich firm jest MicroStrategy – notowany na NASDAQ gigant w dziedzinie analityki biznesowej kierowany przez Michaela Saylora, który obecnie posiada BTC o wartości ponad 5 miliardów dolarów.

Według najnowszych doniesień, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zatwierdziła ten produkt na początku tego miesiąca. Zostanie on wprowadzony na nowojorską giełdę Arca pod symbolem BTCR. Ta zgoda jest też najbardziej pozytywną wiadomością związaną ze sprawą SEC w odniesieniu do bitcoinowego ETFu.

Fidelity Investments

Opóźnianie wniosków

Do tej pory Komisja niechętnie udzielała zezwoleń na takie produkty. Właściwie, póki co nie powstał nawet jeden fundusz ETF, który bezpośrednio śledzi wyniki pierwotnej kryptowaluty.

W tym samym czasie liczba firm, które złożyły wniosek wciąż rośnie – od Grayscale po VanEck i SkyBridge Capital. Jednak do tej pory SEC odrzucił lub opóźnił wszystkie wcześniejsze wnioski. Z kolei Kanada i Brazylia zatwierdziły już kilka takich ETF-ów. Ten pierwszy kraj stworzył nawet wielowalutowy ETF. Został on już wprowadzony do obrotu na giełdzie w Toronto (TSX) pod symbolami „ETC” i „ETC.U”.

ETC nie będzie jednak bezpośrednio wspierany przez bitcoina lub ether. Zamiast tego będzie posiadał udziały w istniejących pojedynczych funduszach EvolveETF. Chodzi o ETF-y bitcoina i ether firmy – odpowiednio „EBIT” i „ETHR”.

Tagi
bitcoin btc ETF SEC

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.