Dlaczego bitcoin przebił 55 000 USD? Poznaj 3 powody

Bitcoin

Po tygodniach zmagań i wysokiej zmienności, bitcoin w ciągu ostatnich kilku dni ruszył na północ i zbliżył się do poziomu […]

Po tygodniach zmagań i wysokiej zmienności, bitcoin w ciągu ostatnich kilku dni ruszył na północ i zbliżył się do poziomu 56 tys. dolarów – najwyższej linii cenowej od maja. Wczoraj kryptowaluta zyskała ponad 5 000 dolarów w ciągu kilku godzin. Jest to bez wątpienia powód do świętowania dla byków. Warto się jednak zastanowić co było przyczyną tak dużych wzrostów i czy za rogiem może kryć się więcej podobnych wydarzeń.

Powód 1: Zakupy wielorybów

Maksymalna podaż BTC to zaledwie 21 mln monet. Wiele z nich zostało jednak utraconych lub znajduje się w rękach długoterminowych hodlerów. Dlatego też cena aktywa może ulegać silnym wahaniom, gdy zakupów (lub sprzedaży) dokonają tzw. wieloryby.

Dane przedstawione przez CEO CryptoQuant – Ki-Young Ju wskazują właśnie taki scenariusz. Do zakupu doszło mniej więcej 24 godziny temu, tuż przed wzrostem o 5000 dolarów. Wieloryb (lub wieloryby) akumulował bitcoina o wartości 1,6 miliarda dolarów w ciągu zaledwie pięciu minut.

wieloryby

Powód 2: Dane On-Chain

Prawdopodobnie najbardziej istotnym elementem zdrowej sieci BTC jest hash rate. Jest on określany przez liczbę górników wykorzystujących swoje urządzenia (a dokładniej generowaną przez nie moc obliczeniową) do pracy nad blockchainem .

Co ciekawe, historycznie, był on zazwyczaj skorelowany z ceną BTC. Nawet Max Keiser twierdził wcześniej, że kiedy jedno idzie w górę, drugie go naśladuje (i vice-versa).

W maju tego roku hash rate osiągnął najwyższy w historii poziom prawie 200 Ehash/s. Było to na krótko po tym, jak cena BTC ustanowiła ATH na poziomie 65 028.97 USD. Jednak chiński FUD  chwilę później popchnął aktywo mocno na południe.

Cena bitcoina spadła poniżej 30 000 USD, podczas gdy hash rate opadł do 70 Ehash/s. Obie wartości straciły podobnie, ok. 60%.

Teraz jednak, oba te wskaźniki odbiły się od dna. BTC kosztuje 55 000 USD, a hash rate znajduje się na poziomie powyżej 130 Ehash/s. Po raz kolejny oba te wzrosty są do siebie podobne.

Poza tym, inne wskaźniki on-chain również sugerują, że byczy sentyment jest uzasadniony. Większość ostatnich wyprzedaży była wywołana przez „słabe ręce„. Długoterminowi hodlerzy i górnicy nadal jednak akumulują bitcoina.

Powód 3: USA

Niejednokrotnie byliśmy świadkami, jak cykliczne zakazy wpływają na rynek krypto. Najbardziej zaludniony kraj na świecie od lat sprzeciwia się branży kryptowalut. Jednak za każdym razem, gdy powtarza ten sam zakaz (lub wprowadza nieco inny), ceny natychmiast spadają.

W związku z tym logiczne byłoby założenie, że odwrotna sytuacja mogłaby mieć korzystny wpływ na rynek. Największa gospodarka świata pod względem nominalnego PKB – Stany Zjednoczone – dla odwrotnośic nie ma zamiaru zakazywać cyfrowych aktywów. Najpierw ogłosił to przewodniczący Fedu – Jerome Powell, a kilka dni później potwierdził szef SEC, Gary Gensler.

BTC rzeczywiście wystrzelił w górę o kilka tysięcy dolarów po optymistycznych słowach Powella. Niemniej jednak, warto mieć na uwadze, że USA nadal zamierza regulować rynek.

Tagi
bitcoin btc

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.