za
Upadek banków w USA to wina Białego Domu oraz SEC - twierdzi Robert F. Kennedy Jr.

Robert F. Kennedy Jr. : upadek banków w USA to wina Białego Domu oraz SEC

robinhood aplikacja rejestracja

Polityczny obóz lewicy w Stanach Zjednoczonych nie pała sympatią do kryptowalut. Mimo to w jego szeregach znajduje się ważny gracz, który nie kryje swojego poparcia dla tej branży. Mowa oczywiście o Robercie F. Kennedym Jr., który jakiś czas temu oficjalnie ogłosił swój start w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Teraz reprezentant Demokratów uderzył w administrację Joe Bidena oraz amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Ma zastrzeżenia w kwestii ich dążeń do zawładnięcia rynkiem kryptowalut. Kennedy Jr. obwinia ich o doprowadzenie do upadku takich banków, jak Silicon Valley czy Signature.

Kennedy Jr. krytycznie o FOMC i SEC

Robert F. Kennedy Jr. w ostatnim czasie coraz aktywniej się udziela w kwestii walki o adopcję kryptowalut. Jakiś czas temu informowaliśmy Was o tym, że polityk apelował o wstrzymanie prac nad cyfrową walutą banku centralnego (CBDC). Chciał uniemożliwić wprowadzanie jej do detalicznego obiegu gospodarczego. Kennedy Jr. sądzi, że cyfrowy dolar tak naprawdę posłuży do inwigilacji obywateli oraz kontroli ich finansów. Z drugiej strony uważa, że narastające kontrowersje wokół CBDC popchną społeczeństwo w stronę zdecentralizowanych monet. Takich, jak bitcoin.

Teraz przedstawiciel Demokratów otwarcie sprzeciwił się szerzeniu negatywnej narracji wokół kryptowalut ze strony Białego Domu i takich organów regulacyjnych, jak SEC. Obwinił te instytucje o prowadzenie ”kryptowalutowej wojny”, która miała również wpływ na upadki kluczowych dla tego sektora banków.

W tym tygodniu Kennedy Jr. opublikował na swoim Twitterze artykuł autorstwa Ellen Brown pt. Jak wojna z kryptowalutami wywołała kryzys bankowy.

Autorka artykułu przedstawiła, w jaki sposób czynności podjęte przez Federalną Korporację Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) oraz Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przyczyniły się do upadku Silicon Valley Bank (SVB), Signature Bank i Silvergate Bank w marcu tego roku.

FDIC i SEC nie mają uprawnień do prowadzenia pozaprawnej wojny z kryptowalutami, która pozostawia duże banki jako straty dodatkowe

– dodaje od siebie Kennedy.

Robert F. Kennedy Jr.

Operacja Chokepoint 2.0

Wielu liderów z sektora kryptowalut twierdzi, że amerykańskie władze prowadzą specjalne działania w ramach tzw. ”Operacji Chokepoint 2.0”. Jej celem ma być zbudowanie negatywnej narracji wokół branży cyfrowych aktywów. Tak, by instytucje bankowe nie były skłonne do współpracy z podmiotami z tego rynku oraz żeby kryptowalutowe firmy finalnie opuściły Stany Zjednoczone. Do takich sytuacji może dojść w przypadku firmy Ripple, jeśli przegra batalię prawną z SEC w kwestii tokena XRP, oraz giełdy Coinbase, jeżeli presja regulacyjna w USA się nie uspokoi.

Sporo głosów mówiących o ”zastraszaniu” branży kryptowalut pojawiło się w momencie, gdy ważyły się dalsze losy Signature Bank. Ten przyjazny temu rynkowi bank został w pewnym momencie zamknięty przez FOMC i wystawiony na sprzedaż. Jednym z warunków przystąpienia do przetargu była deklaracja, że podmiot ten zostanie całkowicie odseparowany od branży blockchaina i cyfrowych aktywów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Jestem redaktorem i dziennikarzem skupionym na sektorach kryptowalut, blockchain oraz web3. Dla Bitcoin.pl piszę od 2021 roku. Prowadzę program ''Web'3'n'more'' - cykl wywiadów poświęconych polskim projektom z tej branży. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, jestem wokalistą zespołów Lords of the Deep Forest oraz Brütal Melon.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności