za
Robert F. Kennedy Jr. Ron DeSantis

Robert F. Kennedy Jr. i Ron DeSantis ponownie ostrzegają przed CBDC

1,5% dla maluszka

W USA trwają przygotowania do wyborów prezydenckich. Te odbędą się dopiero w 2024 r., ale system wyborczy w tym kraju wymusza na poszczególnych kandydatach aktywizację o wiele wcześniej. Przed amerykańskimi wyborcami jeszcze bowiem wewnętrzne elekcje w partiach politycznych, które muszą wyłonić swoich kandydatów na prezydenta. Już teraz widać, że jednym z tematów kampanii będzie CBDC.

Robert F. Kennedy Jr. i Ron DeSantis nie chcą CBDC

Wiele wskazuje na to, że w 2024 r. w wyborach prezydenckich zobaczymy znów Donalda Trumpa i Joe Bidena. Kandydaci z drugiego szeregu robią jednak wiele, by media interesowały się także nimi.

Robert F. Kennedy Jr., bratanek Johna Kennedy’ego, i syn Roberta F. Kennedy’ego (obaj zginęli w zamachach w latach 60.) chce rzucić wyzwanie Bidenowi, zaś Ron DeSantis, gubernator Florydy – Donaldowi Trumpowi. Łączy ich jednak nie tylko to, że chcą walczyć z politycznymi gigantami. Obaj sprzeciwiają się też systemowi płatności FedNow Rezerwy Federalnej, twierdząc, że projekt to początek cyfrowej waluty banku centralnego.

FedNow to całodobowy system płatności natychmiastowych, który ma zostać uruchomiony w lipcu w celu przyspieszenia transferów finansowych zachodzących między instytucjami finansowymi i przedsiębiorstwami. Jednocześnie ma stanowić wspieraną przez rząd alternatywę dla podobnych sieci zapewnianych przez sektor prywatny.

W wątku na Twitterze z 11 kwietnia Kennedy napisał, że CBDC to „ostateczny mechanizm nadzoru i kontroli społecznej”. Dodał, że kryptowaluty, takie jak bitcoin, mogą „dać społeczeństwu drogę ucieczki” z takiego systemu. Ostrzegł też, że administracja Bidena dogadała się “z banksterami, aby nas wszystkich uwięzić w bańce spekulacji i kontroli”.

Z kolei gubernator Florydy, DeSantis, stwierdził, że “nieodpowiedzialne instytucje nie mogą narzucić Amerykanom CBDC”.

Powiedzą nam, że CBDC nie będzie nadużywane, ale jesteśmy wystarczająco mądrzy, aby wiedzieć lepiej

– ostrzegł.

W marcu poinformował, że chce by zarządzany przez niego stan przyjął ustawę zakazującą używania cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Ostrzegł przy tym przed “wysiłkami administracji Bidena mającymi na celu wprowadzenie” w pełni scentralizowanej waluty opartej “na nadzorze i kontroli”.

Kolejna polityczna zagrywka?

Obaj politycy nie są w swoich działaniach odosobnieni. Gubernator Dakoty Południowej, Kristi Noem, zawetowała ustawę, która miała w założeniu torować drogę do uznania CBDC za walutę. Z kolei w lutym kongresmen Tom Emmer wprowadził do obiegu legislacyjnego ustawę o przeciwdziałaniu inwigilacji za pomocą CBDC.

Czy wszyscy oni są w swoich działaniach szczerzy, czy to tylko polityczny cynizm i gra na emocjach wyborców? DeSantis zasłynął już tym, że w czasie pandemii COVID-19 nie wprowadził w swoim stanie lockdownu. Z kolei Kennedy to znany antyszczepionkowiec. Od kilkunastu lat wyraża swój sceptycyzm dot. szczepionek. Jego działalność nasiliła się w czasie pandemii koronawirusa. Możliwe, że chodziło o pieniądze. Jego antyszczepionkowa organizacja, Children’s Health Defense, w 2020 r. świetnie prosperowała. Jej przychody wzrosły wtedy ponad dwukrotnie, do 6,8 mln USD.

Robert F. Kennedy Jr. Ron DeSantis

Czy CBDC należy się obawiać?

Czy jednak CBDC należy się obawiać? W rozmowie z NBC News, były urzędnik Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych i główny ekonomista Senackiej Komisji Bankowej, Aaron Klein, przekonywał, że obawy dotyczące prywatności są nieuzasadnione. Powiedział, że instytucje finansowe są już zobowiązane do zgłaszania danych transakcyjnych zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, a zatem CBDC nie naruszałoby prywatności w większym stopniu.

Klein rozmawiał również z AFP Fact Check 11 kwietnia i podkreślił, że FedNow koncentruje się wyłącznie na przyspieszeniu procesów płatniczych.

Nie ma różnicy w prywatności ani nadzorze, niezależnie od tego, czy używasz karty Visa, czy CBDC

– powiedział Klein, dodając, że FedNow i CBDC „nie mają ze sobą nic wspólnego”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności