za
ron desantis cbdc

Ron DeSantis, gubernator Florydy, chce zakazu CBDC w jego stanie

Gubernator Florydy, Ron DeSantis, chce by zarządzany przez niego stan przyjął ustawę zakazującą używania cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Ostrzegł też przed “wysiłkami administracji Bidena mającymi na celu wprowadzenie” w pełni scentralizowanej waluty opartej “na nadzorze i kontroli”.

Ron DeSantis ostrzega przed CBDC

Gubernator Ron DeSantis ogłosił w poniedziałek „kompleksowe ustawodawstwo” mające na celu ochronę konsumentów i przedsiębiorstw przed CBDC. Jego zdaniem władze USA chcą wprowadzić w kraju w pełni scentralizowaną bankowość, która będzie polegała na “nadzorze i kontroli” obywateli.

Zaproponowane przez niego przepisy, jak twierdzi, ochronią konsumentów i firmy w jego stanie „przed lekkomyślnym przyjęciem scentralizowanego dolara cyfrowego, który zdusi innowacje i będzie promować usankcjonowany przez rząd nadzór”. Gubernator zauważył również, że CBDC to nie to samo, co zdecentralizowane kryptowaluty, takie jak bitcoin (BTC). Jego projekt ustawy zabrania więc używania w stanie CBDC.

Dyrektor generalny Foundation for Government Accountability, Tarren Bragdon, zauważył, że ta propozycja to krok w dobrym kierunku:

Nasze pieniądze mają napis In God We Trust. Cyfrowa waluta banku centralnego zmienia to na In Government We Trust.

Dodał, że jest wdzięczny DeSantisowi, że ma odwagę przeciwstawiać się takiej polityce Waszyngtonu.

ron desantis cbdc

Warto dodać, że obawy dot. CBDC widać nie tylko na Florydzie. Gubernator Dakoty Południowej, Kristi Noem, zawetowała ustawę, która miała w założeniu torować drogę do uznania CBDC za walutę.

Noem i DeSantis apelują teraz do innych gubernatorów, by ci przeciwstawiali się planom Fedu i Białego Domu.

W Kongresie Stanów Zjednoczonych przedstawiono kilka projektów ustaw związanych z CBDC. W zeszłym miesiącu kongresmen Tom Emmer wprowadził do obiegu legislacyjnego ustawę o przeciwdziałaniu inwigilacji za pomocą CBDC. Chce “powstrzymać wysiłki niewybieralnych biurokratów” zmierzające do „odebrania Amerykanom ich prawa do prywatności finansowej”. W zeszłym roku amerykański senator Ted Cruz chciał zaś w ogóle „zakazać Rezerwie Federalnej wydawania cyfrowej waluty banku centralnego”.

To część kampanii prezydenckiej?

Warto dodać, że DeSantis planuje walczyć o prezydenturę. Jak na razie przygotowuje się do kampanii wyborczej wewnątrz Partii Republikańskiej. Jego największym rywalem na tym etapie jest Donald Trump.

DeSantis słynie ze swoich wolnościowych poglądów. Jest też uważany za “Trumpa z ludzką twarzą”. Cały świat mówił o nim w czasie  pandemii COVID-19, gdy ogłosił , że nie wprowadzi w swoim stanie lockdownów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
64 449,19 USD-0,04%
Ethereum logo
EthereumETH
3513,90 USD0,23%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,07%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
592,07 USD0,84%
Solana logo
SolanaSOL
134,65 USD-0,72%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3514,20 USD0,25%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,05%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD0,03%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,60 USD5,58%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD0,19%