za
David Rosenberg

David Rosenberg uważa, że gospodarkę USA czeka “awaryjne lądowanie”

2023-03-21
BiznesEkonomia

Słynny ekonomista David Rosenberg ostrzega przed „awaryjnym lądowaniem” i zbliżającą się recesją.

David Rosenberg spodziewa się awaryjnego lądowania

Rosenberg jest prezesem i głównym ekonomistą Rosenberg Research. Wcześniej był głównym ekonomistą i strategiem w prywatnej firmie zarządzającej majątkiem Gluskin Sheff oraz głównym ekonomistą w Merrill Lynch.

Teraz udostępnił na Twitterze wykres przygotowany przez oddział Fedu z Filadelfii przedstawiający perspektywy biznesowe w USA. Jest to bowiem sprawdzony wskaźnik dot. recesji. Jego zdaniem należy przygotować się na twarde lądowanie.

Zauważył ponadto, że w przeszłości Filadelfijska Rezerwa Federalna (Philly Fed) dokładnie przewidywała recesje w Stanach Zjednoczonych.

Philadelphia Fed Manufacturing Index opiera się na comiesięcznym badaniu perspektyw biznesowych producentów w regionie, w którym mieszka ponad 13,3 miliona ludzi. Chodzi o Delaware, New Jersey oraz Pensylwanię. Badanie jest przeprowadzane co miesiąc od maja 1968 roku.

Charlie Bilello, główny strateg rynkowy w firmie Creative Planning, myśli w podobny sposób:

W przeszłości (dane od 1968 r.) za każdym razem, gdy wskaźnik ten był na poziomie obecnym lub niższym, gospodarka USA znajdowała się w recesji lub zbliżała się do poziomu recesji.

Przed recesją ostrzegają też Robert Kiyosaki i Peter Schiff, który spodziewa się, że obecny kryzys finansowy będzie gorszy niż ten w 2008 roku.

David Rosenberg

Przed nami kolejne bankructwa banków?

Rosenberg w swoim artykule dla Yahoo Finance wskazuje na “efekt domina” dot. upadku Silicon Valley Bank. Jego zdaniem przed nami kolejne problemy.

W tekście wskazał na to, że “łącznie wycena sektora bankowego skurczyła się w marcu o aż 460 mld USD, co stanowi największą implozję od marca 2020 r.”.

Wszedł też na temat dalszej polityki Fedu. Napisał, że w przeszłości instytucja “nigdy nie podnosiła stóp procentowych w czasie kryzysu bankowego”. Zaatakował też Jerome’ego Powella, który dziś stoi na czele banku centralnego USA, za to, że jest “pełen pychy i dumy”. W efekcie “prawdopodobnie będzie chciał jeszcze raz” podnieść stopy proc. o 25 pb, co “będzie politycznym błędem”.

Jeszcze jedna skromna podwyżka stóp nie przyniesie wiele [dobrego], poza tym, że sprawi, że poruszanie się po kryzysie w sektorze bankowym stanie się o wiele trudniejsze, a szkody i tak już zostały wyrządzone

– dodał.

Jak na razie bitcoin reaguje na to, co dzieje się na rynku, dobrze. Dziś 1 BTC kosztuje 27 615 USD, czyli 13% więcej niż 7 dni temu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności