za

Peter Schiff twierdzi, że władze USA wpędzają nas w kryzys gorszy niż ten z 2008 r.

2023-03-19
EkonomiaFinanse
Binance Launchpool

Ekonomista Peter Schiff ostrzega, że obecny kryzys finansowy będzie gorszy niż ten z 2008 r. Dodał, że Fed nie powinien dalej podnosić stóp procentowych, ponieważ straciło to już sens.

Peter Schiff ostrzega przed kryzysem

Peter Schiff napisał na Twitterze, że kiedy rząd stworzył po kryzysie finansowym z 2008 roku “wiele nowych regulacji” dot. banków, “zapewniano nas, że to, co dzieje się teraz, już nigdy się nie powtórzy”.

Jego zdaniem jednak jednym z powodów kryzysu finansowego z 2008 roku była zbyt duża liczba regulacji rządowych. Dlatego też – jak uważa – ten kryzys będzie gorszy od poprzedniego.

Ekonomista wskazał, że “kiedy rozpoczął się kryzys finansowy w 2008 roku, dolar zdrożał, a złoto potaniało”. Teraz zaś jest odwrotnie. Dlaczego? Jego zdaniem “inwestorzy zdają sobie sprawę, że wysoka inflacja, która powinna była uderzyć dziesięć lat temu, teraz uderzy jeszcze mocniej”.

Schiff skrytykował też Fed, który “spowodował kryzys finansowy” zarówno w 2008 r., jak i obecny. Przypomniał, że on sam „zaczął przewidywać obecny kryzys finansowy już w 2009 roku”, ale wtedy nie wiedział, jak długo będziemy musieli na niego czekać.

Wyjaśnił dalej, że Fed znów wraca do luzowania ilościowego (QE). Wskazał, że “w zeszłym tygodniu bilans Fedu wzrósł o 300 miliardów USD, niwelując 4 miesiące QT [zacieśniania ilościowego] w ciągu jednego tygodnia”. Jego zdaniem “pod koniec miesiąca bilans może osiągnąć nowe maksimum”. W efekcie inflacja znów zacznie rosnąć.

Jego komentarz pojawił się po tym, jak Rezerwa Federalna i rząd USA ujawniły, jak chcą ratować upadające Silicon Valley Bank i Signature Bank. W praktyce pomoc ma polegać właśnie na powrocie do luzowania ilościowego.

Peter Schiff fed

Fed pogubił się w swojej strategii?

Schiff napisał też, że dotąd Fed “prowadził dwutorową wojnę z inflacją, podwyżkami stóp procentowych i QT”. Teraz jednak zmienił strategię i stosuje “agresywne luzowanie ilościowe”.

Jeśli QT zostało zaprojektowane w celu obniżenia inflacji, QE ją podniesie. Przyszłe podwyżki stóp procentowych są teraz bezcelowe, ponieważ wszelkie efekty zostaną z nawiązką zniwelowane przez QE

– dodał.

Jak ostrzegałem przez lata, jedynym sposobem, w jaki Fed może zbliżyć się do osiągnięcia celu inflacyjnego na poziomie 2%, jest pozwolenie na naturalny bieg kryzysu finansowego gorszego niż w 2008 r., bez ratowania banków i ich klientów

– napisał.

W efekcie polityki Fedu mocno zdrożało złoto i czołowe kryptowaluty. 1 uncja złota kosztuje 1993 USD. To prawie najdrożej w historii. Za jednego bitcoina na giełdach płaci się 27 000 USD.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności