za
fed 300 mld usd

Fed wpompował w rynek 300 mld USD

2023-03-18
Ekonomia
Nexo Earn Aplikacja

Rezerwa Federalna wraca do luzowania ilościowego (QE). W kilka dni wpompowała do systemu finansowego ok. 300 miliardów USD.

Fed i 300 mld USD

Na naszych oczach zaczął się nowy kryzys bankowy. W marcu upadłość ogłosiły Silicon Valley Bank oraz Signature Bank. W odpowiedzi bank centralny USA włączył drukarkę.

Z kolei w czwartek wieczorem poznaliśmy nowe statystyki bilansu Fedu. Okazało się, że przez 7 dni aktywa banku centralnego powiększyły się o 297 miliardów USD. W praktyce to „skasowanie” aż połowy redukcji sumy bilansowej, jakiej dokonano przez rok. To najlepiej oddaje fakt, w jakim tempie wracamy do luzowania ilościowego.

Skąd tak nerwowa reakcja? Tak jak wspomnieliśmy, chodzi o ratowanie banków. Z powyższej kwoty banki komercyjne pożyczyły 140,5 mld USD. Z kolei 142 mld USD trafiło do klientów upadłych Silicon Valley Bank i Signature Bank. Banki pożyczyły też 11,9 mld USD pod zastaw obligacji. To ostatnie dzieje się w ramach utworzonego w zeszłym tygodniu Bank Term Funding Program, który ma być potrzebny w razie, gdyby kolejne banki zaczęły upadać.

Wszystko powyższe wzbudza skojarzenia z poprzednim poważnym kryzysem finansowym. Wtedy także problem postanowiono “zadrukować”. Jeżeli jednak ktoś uważa, że teraz kryzys jest mniejszy, niech spojrzy na kwoty. Wtedy banki pożyczyły jedynie 112 mld USD.

fed 300 mld usd

Klęska Jerome Powella

To jednak nie wszystko. Skoro Fed tak szybko i radykalnie zmienił swoją politykę monetarną, jest wielce prawdopodobne, że zaprzestanie teraz podnoszenia stóp proc. Niektórzy sugerują jeszcze “wizerunkową” podwyżkę o 25 punktów bazowych. Potem jednak bank centralny może wręcz… zacząć obniżać stopy.

Co to wszystko oznacza dla rynku kryptowalut? To, co już teraz widzimy na wykresach – wzrosty wycen czołowych cyfrowych aktywów. Drożeć mogą też akcje i – jak zawsze w kryzysie – złoto i srebro.

Powyższe informacje ucieszą inwestorów. Mogą jednak też zmartwić zwykłych konsumentów. Zbyt szybkie przejście z podnoszenia stóp proc. do ich obniżania mocno zwiększa ryzyko wzrostu inflacji. Powoli realizuje się scenariusz, przed którym wielu ostrzegało – powtórki z lat 70.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności