za

Kurs bitcoina zbliża się do 30 000 USD

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Kurs bitcoina zbliża się do poziomu 30 000 USD. Obecnie za jednego bitcoina trzeba zapłacić 27 500 USD. Ether kosztuje zaś 1814 USD.

Kurs bitcoina walczy o nowe poziomy

Od początku tego roku kurs bitcoina mocno rośnie na wykresie.  Obecnie 1 BTC kosztuje 27 545 USD, co przekłada się na 5-procentowy skok ceny w skali doby i 34-procentowy wzrost w ciągu 7 dni.

Na rynku ponownie widać chciwość. Indeks strachu i chciwości bitcoina wynosi 64.

Jak na tym tle wypada ether? 1 ETH kosztuje 1813 USD. To z kolei oznacza skok ceny o 24% w ciągu 7 dni i 5% w skali doby.

Nastroje na rynku Ethereum też są dobre. Ethereum Fear and Greed Index pokazuje 66, co oznacza chciwość. Ostatnie badanie wykonano przed przebiciem ceny 1800 USD, więc indeks może obecnie wskazywać nawet wyższe poziomy.

Ceny bitcoina i etheru zmierzają w kierunku psychologicznych barier – kolejno: 30 000 USD i 2 000 USD. Zapewne przy nich nastąpi większa korekta (choć nie można tego dziś przesądzić).

Powody wzrostów

Jakie są powody wzrostów? Przede wszystkim informacje o upadkach banków w USA (Silverbank, SVB i Signature Bank) i problemach Credit Suisse. Do tego doszły doniesienia świadczące o tym, że Fed bierze sprawy w swoje ręce i zacznie przedwczesne odchodzenie od polityki zacieśniania ilościowego. Innymi słowy, wznawia dodruk.

kurs bitcoina 30 000 USD

To ostatnie jest kluczowe dla przyszłości bitcoina, altcoinów i całego rynku finansowego. Powrót do luzowania ilościowego oznacza bowiem to, że aktywa takie jak akcje czy kryptowaluty znów zaczną drożeć. Po prostu inwestorzy ponownie wrócą na rynki z kapitałem, który zaoszczędzili przez ostatnie miesiące. Sytuacja zaczyna więc powoli przypominać tę z czasów pandemii COVID-19.

To jednak nie koniec. To, co dziś ma miejsce, może wzbudzać skojarzenia także z wiosną 2013 r. Wtedy kurs bitcoina został mocno napędzony przez kryzys cypryjskiego systemu bankowego. Choć hossa została wtedy przerwana upadkiem SilkRoad (wtedy największego miejsca w darkwebie, gdzie handlowano za pomocą kryptowalut), kurs podniósł się i w grudniu 2013 r. wyrysował swoje ATH na poziomie 1200 USD.

Możliwe, że w tym roku doświadczymy powtórki z tamtych wydarzeń. Tyle że dziś problemy mają nie banki z małego, wyspiarskiego kraju, ale z USA.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.