za
Robert Kiyosaki Silicon Valley Bank

Robert Kiyosaki twierdzi, że upadek Silicon Valley Bank to początek większego kryzysu

2023-03-12
BiznesEkonomia
bitcoin halving party

Robert Kiyosaki twierdzi, że upadek Silicon Valley Bank to początek domina. Przed nami kolejne bankructwa banków?

Robert Kiyosaki przewiduje upadek kolejnego banku

Autor książki “Bogaty ojciec, biedny ojciec”, ostrzegł, że czeka nas upadek kolejnego banku. Zauważył, że dwa duże banki już zakończyły działalność . Chodzi o Silicon Valley Bank i Silvergate. Kiyosaki napisał w piątek na Twitterze, że wkrótce zobaczymy bankructwo trzeciej takiej instytucji.

Po raz kolejny zasugerował inwestowanie w złote i srebrne monety. Dodał też, że ponad dekadę temu przewidział upadek banku Lehman Brothers.

Przypomnijmy, że na początku XXI w. Lehman Brothers, podobnie jak inne banki inwestycyjne w USA, działał na rynku kredytów hipotecznych. Nie tylko je oferował, ale też skupował od innych banków, emitował papiery wartościowe zabezpieczone takimi kredytami, a także finansował zakup oraz budowę nieruchomości komercyjnych. Choć działalność ta przynosiła bankowi ogromne zyski w okresie wzrostu cen nieruchomości, przyczyniła się do jego upadku. Duża część tych inwestycji była finansowana kredytami, przy czym duży procent zadłużenia miał charakter krótkoterminowy.

Kiedy w latach 2006-2008 ceny nieruchomości w USA zaczęły spadać, nastąpiło istotne spowolnienie na rynku, co uderzyło w bank. Choć w tym czasie Lehman Brothers był czwartym co do wielkości bankiem inwestycyjnym w USA, 15 września 2008 r. ogłosił upadłość, co uważa się za jedną z przyczyn kryzysu finansowego, w wyniku którego powstał bitcoin.

Inwestowanie w złoto, srebro i bitcoiny

Wróćmy jednak do Kiyosaki’ego. Od dawna doradza on kupowanie fizycznego złota i srebra. W lutym napisał w social mediach, że do 2015 r. cena złota wzrośnie do 5000 USD, a srebra do 500 USD. W tym roku oczekuje, że cena żółtego metalu osiągnie poziom 3800 USD, a srebra 75 USD.

Robert Kiyosaki Silicon Valley Bank

Jednocześnie przestrzegał przed inwestowaniem w fundusze giełdowe (ETF), akcje czy obligacje.

Choć tym razem nie wspomniał o kryptowalutach, wcześniej wielokrotnie polecał kupowanie bitcoinów. Niedawno stwierdził, że w 2025 r. za 1 BTC będzie trzeba zapłacić 500 000 USD.

Na początku tego miesiąca Kiyosaki przekazał też na Twitterze, że światowa gospodarka jest na skraju załamania, ostrzegając przed runem na banki i zamrażaniem środków na kontach. 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności