za
Upadek Silicon Valley Bank może pociągnąć ze sobą na dno mniejsze banki w Stanach Zjednoczonych

Upadek Silicon Valley Bank może pociągnąć ze sobą mniejsze banki w USA

Binance Launchpool

Nie milkną echa największego upadku od ponad dekady w sektorze bankowym, czyli sprawy Silicon Valley Bank. Media są zalewane opiniami różnych person związanych z rynkami finansowymi. Zdaniem wielu osób upadek SVB może stanowić początek domina bankructw tego typu instytucji.

Małe banki w USA są zagrożone

Jesteśmy świadkami jednej z największych katastrof bankowych tej dekady. Upadek Silicon Valley Bank może mieć tragiczne w skutkach następstwa. Zarówno dla wielu podmiotów z sektora venture capital, jak i mniejszych banków. Wiele zależy od tego, co dokładnie zrobi amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) oraz Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC). Ich decyzje względem przyszłości SVB mogą się odbić na setkach mniejszych tego typu instytucji.

Jak twierdzi były dyrektor firmy inwestycyjnej Unlimited – Bob Elliot – istnienie wielu mniejszych banków może zależeć od tego, jak zostanie rozegrana sprawa likwidacji Silicon Valley Bank przez organy nadzorcze. W sobotę napisał bowiem na Twitterze, że prawie jedna trzecia depozytów w USA znajduje się na kontach małych instytucji bankowych. Co więcej, około 50% z nich jest nieubezpieczonych.

FDIC ubezpiecza małe depozyty we wszystkich amerykańskich bankach, ale obejmuje to tylko około 9 bilionów z prawie 17 bilionów zaległych depozytów. […] Prawda jest taka, że wskaźnik pokrycia wynosi tylko około 50% w większości instytucji, podczas gdy spółdzielcze kasy pożyczkowe są wyższe (nie powyżej)

– napisał.

Jak wynika z danych udostępnionych przez Fed, w Stanach Zjednoczonych małe instytucje bankowe posiadają 6,8 bln USD aktywów oraz 680 mld USD kapitału własnego. Są to aktualne dane na luty 2023 roku. Co za tym idzie, Elliot prognozuje scenariusz, w którym niepowodzenie SVB mogłoby doprowadzić do „ryzyka upadku tysięcy małych banków”.

Obawy odnośnie przyszłości instytucji bankowych są jednym z głównych tematów ostatnich dni. Eksperci wzywają Rezerwę Federalną do podjęcia odpowiednich kroków, by udaremnić ewentualny krach kolejnych podmiotów bankowych. Co więcej, Gary Tan, dyrektor generalny YCombinator, wystosował niedawno petycję. Stwierdził w niej, że prawie 40 tys. wszystkich deponentów w Silicon Valley Bank to małe firmy.

Jeśli nie zostaną podjęte szybkie działania, ponad 100 000 osób może wkrótce stracić pracę

– ostrzega Tan w swoim wezwaniu do organów regulacyjnych.

Upadek Silicon Valley Bank

Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów oraz Rezerwa Federalna prowadzą ponoć rozmowy dotyczące stworzenia funduszu, którego celem byłoby zabezpieczenie sporej części depozytów w zagrożonych bankach. Tego typu działania miałyby uspokoić nieco deponentów, jak również zmniejszyć panikę na rynku.

Konsekwencje dla rynku kryptowalut

Silicon Valley Bank należał do 20 największych banków w Stanach Zjednoczonych. Instytucja świadczyła usługi bankowe dla wielu podmiotów z sektora venture capital. Wiele z nich było natomiast przyjazne firmom z rynku kryptowalut. Aktywa należące do inwestorów VC dot. branży blockchaina wyniosły łącznie ponad 6 miliardów dolarów w banku. Jak ustalono, 2,85 miliarda dolarów jest własnością firmy Andreessena Horowitza (a16z), 1,72 miliarda dolarów należy do Paradigm, a 560 milionów dolarów pochodzi od Pantera Capital.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Jestem redaktorem i dziennikarzem skupionym na sektorach kryptowalut, blockchain oraz web3. Dla Bitcoin.pl piszę od 2021 roku. Prowadzę program ''Web'3'n'more'' - cykl wywiadów poświęconych polskim projektom z tej branży. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, jestem wokalistą zespołów Lords of the Deep Forest oraz Brütal Melon.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności