za
Circle publikuje specjalne oświadczenie w związku z blokadą ich środków przez Silicon Valley Bank

Circle publikuje oświadczenie w związku z blokadą środków przez Silicon Valley Bank

1,5% dla maluszka

W sobotę firma Circle stojąca za stablecoinem USDC poinformowała, że w depozytach upadłego Silicon Valley Bank utknęło 3,3 mld dolarów ich rezerw. W wyniku tego inwestorzy w panice zaczęli wyprzedawać swoje aktywa, przez co doszło w pewnym momencie do depegu tej monety. Firma przekazała jednak, że w poniedziałek wszystkie operacje płynnościowe dot. ich stablecoina „zostaną wznowione normalnie, gdy banki otworzą się w poniedziałek rano w Stanach Zjednoczonych”. Ma to umożliwić ponowny wykup USDC po kursie 1:1 z dolarem amerykańskim.

Circle uspokaja inwestorów

Firma Circle w dniu 11 marca opublikowała specjalne oświadczenie w związku z utraceniem sztywnego kursu ich stablecoina z parytetem dolara. By pokryć deficyt ich rezerw, który utknął na rachunkach SVB, firma zamierza użyć własnych „zasobów korporacyjnych”. Przypomnijmy, że USDC, czyli drugi największy stablecoin na rynku pod względem kapitalizacji rynkowej, stracił wczoraj rano swoje powiązanie z dolarem. W konsekwencji, rano kurs USD Coina spadł do poziomu 0,87 USD, by potem skoczyć w okolice 0,96 USD.

W dniu 10 marca Kalifornijski Departament Ochrony Finansowej i Innowacji zamknął jeden z największych amerykańskich banków – Silicon Valley Bank. Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych wyznaczyła Federalną Korporację Ubezpieczeń Depozytów jako syndyka, który ma za zadanie ochronę ubezpieczonych depozytów w banku.

Walący się budynek Silicone Valley Bank, koncepcja

W opublikowanym oświadczeniu Circle twierdzi, że SVB jest „czcigodnym i zaufanym partnerem innowacyjnej gospodarki Stanów Zjednoczonych”. Niestety jednak poniósł straty z powodu „klasycznej paniki bankowej, podobnej do tej, którą widzieliśmy podczas kryzysu finansowego w 2008 roku”. Dodano również, że można zaobserwować niewiele tradycyjnych instytucji bankowych, które posiadają wystarczającą płynność, aby wytrzymać taką sytuację.

Bank zaczął w ostatnich miesiącach notować ogromne straty, co poskutkowało tym, że był zmuszony sprzedać swoje długoterminowe aktywa w celu zaspokojenia żądania wykupu. Co więcej, okres rozliczeniowy dot. tych aktywów wywołał krótkoterminowy kryzys płynności. To  doprowadziło do  interwencji ze strony FDIC, by przejąć administrowanie bankiem. Los SVB zostanie rozstrzygnięty w ten weekend przez FDIC. Mamy nadzieję, że znajdą rozwiązanie, które w 100% ochroni aktywa klientów

– przekazało Circle.

Jak przekazał Bob Elliott, dyrektor inwestycyjny z firmy Unlimited Funds, „duże banki aktywnie pracują nad kupowaniem biznesu SVB”. Według doniesień, amerykańska Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) ma ochraniać 95% nieubezpieczonych depozytów. Ponadto „50% nieubezpieczonych zostanie wypłaconych w przyszłym tygodniu”.

W styczniu opublikowany został raport z audytu stablecoina od Circle. Napisano w nim, że USDC posiada stuprocentowe zabezpieczenie w gotówce i amerykańskich obligacjach skarbowych. Ponadto, 8,6 miliarda dolarów na dzień 31 marca znajdowało się w posiadaniu amerykańskich banków, co stanowiło około 20% jego rezerw. Inna partia rezerw opiewająca na kwotę 33 miliardów dolarów jest przechowywana w amerykańskich obligacjach skarbowych, którymi zarządza bank BNY Mellon i  BlackRock za pośrednictwem Circle Reserve Fund.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Jestem redaktorem i dziennikarzem skupionym na sektorach kryptowalut, blockchain oraz web3. Dla Bitcoin.pl piszę od 2021 roku. Prowadzę program ''Web'3'n'more'' - cykl wywiadów poświęconych polskim projektom z tej branży. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, jestem wokalistą zespołów Lords of the Deep Forest oraz Brütal Melon.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności