za
''Cyfrowe euro będzie użyte do kontroli'' - wypłynęło nagranie rozmowy Christine Lagarde, prezeski EBC

”Cyfrowe euro będzie użyte do kontroli” – wypłynęło nagranie rozmowy Christine Lagarde, prezeski EBC

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Jednym z argumentów oponentów wprowadzenia CBDC jest ryzyko, że cyfrowe waluty banków centralnych zostaną wykorzystane do kontrolowania obywateli. W Stanach Zjednoczonych zebrała się już pokaźna grupa polityków, którzy alarmują w tej sprawie. Co więcej, nawet próbują zablokować wprowadzenie tego rodzaju aktywów na rynek detaliczny. Czy w Europie możemy się spodziewać nastania fali protestów urzędników w kwestii cyfrowego euro? Myślę, że tak, bowiem niedawno prezeska Europejskiego Banku Centralnego – Christine Lagarde – przyznała, że cyfrowe euro ma za zadanie kontrolę obywateli.

Christine Lagarde ofiarą żartu i wpadka podczas rozmowy

Po sieci od jakiegoś czasu krąży nagranie video z żartu, jaki internauci zrobili prezesce Europejskiego Banku Centralnego, czyli Christine Lagarde. Udało im się nabrać polityczkę tak, by uwierzyła, że bierze ona udział w rozmowie z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim. Nagranie pochodzi z dnia 17 marca, ale dopiero w zeszłym tygodniu, za pośrednictwem profilu Watcher Guru na Twitterze, trafiło do społeczności kryptowalut.

Z nagrania dowiadujemy się, że Lagarde uważa, że Europa nie powinna polegać na ”walucie nieprzyjaznych krajów” oraz tych, za której emisją stoją ”prywatne podmioty korporacyjne, jak Facebook czy Google”. W związku z tym wyraziła głębokie przekonanie, że Unia Europejska ”musi iść naprzód” w kwestii wprowadzenia cyfrowego euro.

Człowiek podający się za Zełenskiego w pewnym momencie nakierował ich rozmowę na temat protestów Europejczyków w kwestii wprowadzenia na rynek cyfrowej waluty. Wspomniał o obawie o to, że stanie się ona narzędziem kontroli i inwigilacji. I tutaj prezeska EBC ”połknęła przynętę”. Przyznała, że ”na pewno dojdzie do tego dodatkowa kontrola, aczkolwiek będzie to ograniczona kontrola”.

Zastanawiamy się, czy w przypadku bardzo małych kwot, około 300, 400 euro, moglibyśmy mieć mechanizm, w którym nie ma żadnej kontroli. Ale to może być niebezpieczne

– oznajmiła Lagarde.

Jak tłumaczyła, większość transakcji, które dotyczą wspierania terroryzmu i prania pieniędzy, to przelewy opiewające na niewielkie kwoty rzędu 300-400 euro.

Christine Lagarde

Społeczność kryptowalut reaguje

Wypowiedzi Lagarde momentalnie wywołały niezadowolenie osób z kryptowalutowego środowiska. Ze szczególnym ”potępieniem” spotkały się słowa dotyczące kontroli obywateli UE oraz ich płatności.

Jednak niektórzy członkowie społeczności cyfrowych aktywów zwrócili uwagę na ciekawy aspekt. Bowiem zasugerowano, że w związku z dążeniem rządów do wycofywania gotówki i wprowadzeniem cyfrowych walut banków centralnych, ludzie zaczną uciekać w stronę zdecentralizowanych aktywów, jak np. bitcoin.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Jestem redaktorem i dziennikarzem skupionym na sektorach kryptowalut, blockchain oraz web3. Dla Bitcoin.pl piszę od 2021 roku. Prowadzę program ''Web'3'n'more'' - cykl wywiadów poświęconych polskim projektom z tej branży. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, jestem wokalistą zespołów Lords of the Deep Forest oraz Brütal Melon.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności