za
Czy zamknięcie Signature Bank przez regulatorów miało stanowić ostrzeżenie dla branży kryptowalut?

Czy zamknięcie Signature Bank to ostrzeżenie dla branży kryptowalut?

Konferencja Kryptoraport

Nie od dziś wiadomo, że amerykańskie organy regulacyjne prowadzą dosyć agresywną politykę egzekwowania przepisów przez podmioty z sektora kryptowalut. A co jeśli działania rządu Stanów Zjednoczonych w kwestii kryzysu bankowego mają być ostrzeżeniem dla branży cyfrowych aktywów? Taką teorią podzielił się ostatnio były członek zarządu Signature Bank. Instytucję tą zmknął w ostatnią niedzielę przez nowojorski Departament Usług Finansowych.

Signature Bank pod lupą regulatorów

W niedzielę świat obiegły doniesienia na temat zamknięcia Singature Bank. Instytucja była dość przychylnie nastawiona do rynku kryptowalut i obsługiwała wiele podmiotów z tego sektora. O ile zeszłotygodniowy upadek Silvergate, a następnie Silicon Valley Bank można było przewidzieć, to informacja o upadku Signature była dość nieoczekiwana.

Co ciekawe, organy nadzorcze badały już wcześniej ten prokryptowalutowy bank ze względu na jego działalność. Regulatorzy zaczęli bowiem podejrzewać, że za jego pośrednictwem dochodzi do prania pieniędzy. Takie doniesienia pojawiły się dziś w raporcie opublikowanym przez serwis Bloomberg.

Jak poinformowano, sprawą zajmował się zespół śledczy z Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DoJ). Badał, czy Signature aby na pewno wdrożył wszystkie wymagane środki w celu wykrycia przypadków prania pieniędzy swoich klientów. Podano również w wątpliwość to, czy bank odpowiednio weryfikował podmioty, które zakładały u niego swoje konta.

Oddzielne, niezależne śledztwo prowadzi również Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Jednak, jak podano w artykule Bloomberga, nie jest jasne w jakim charakterze jest prowadzona sonda ze strony komisji. Biorąc jednak pod uwagę ostatnie dążenia tej instytucji do przejęcia kontroli nad rynkiem kryptowalut oraz coraz to dziwniejsze praktyki, można się spodziewać, że Gary Gensler znajdzie jakiś powód, by złożyć pozew przeciwko Signature.

Bloomberg przekazał, że jak na razie wobec Signature oraz jego pracowników nie wystosowano żadnego aktu oskarżenia. Jednakże dochodzenie może być prowadzone i bez tego. W przypadku znalezienia czegoś, co mogłoby obciążać bank, złożono by pozew przeciwko konkretnym osobom.

Czy sytuacja Signature wcale nie była taka zła?

Wspomniany raport pojawił się na łamach Bloomberga dzień po tym, jak do nowojorskiego sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko Signature. Jednak jego autorami nie są SEC ani DoJ, ale akcjonariusze banku. W złożonym piśmie napisano, że sytuacja banku była dosyć ”silna finansowo” jeszcze 3 dni przed jego zamknięciem. Czy to oznacza, że powoływanie się na bezpieczeństwo funduszy klientów przez regulatorów w sprawie zamknięcia banku było tylko przykrywką?

Takiego zdania jest między innymi Barney Frank, który jest byłym członkiem zarządu Singature. W poniedziałek stwierdził bowiem, że zamknięcie banku przez władze Stanów Zjednoczonych może stanowić ostrzeżenie dla branży kryptowalut. Czy to miała być wiadomość, że regulatorzy nie cofną się przed niczym, by przejąć kontrolę nad sektorem cyfrowych aktywów?

Frank jest przekonany, że Signature ze względu na swój przyjazny stosunek do tego sektora i obsługiwanie powiązanych z nim firm, stał się „chłopcem z plakatu”. Zwrócił uwagę na to, że zamknięcie banku nie zawierało ,,podstaw w kwestii jego niewypłacalności”.

Departament Sprawiedliwości oraz Komisja Papierów Wartościowych i Giełd prowadzą równolegle poboczne dochodzenia w sprawie bankructwa Silvergate oraz Silicon Valley Bank. Przekazano bowiem, że zbadane zostaną wszelkie czynniki, które wpłynęły na upadek SVB. W tym także papiery wartościowe, które ujawniły, że dyrektorzy Silicon Valley na dwa tygodnie przed jego upadkiem sprzedali posiadane akcje.

Jak na razie SEC nie odniósł się oficjalnie do sprawy badanych banków. Mimo to stojący na jej czele Gary Gensler zapowiedział, że ​​„będzie badać i podejmować działania egzekucyjne, jeśli stwierdzimy naruszenia federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych”. Jak wiadomo, Gensler i spółka stosują własne miary określające czy coś jest papierem wartościowym, czy może nie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Jestem redaktorem i dziennikarzem skupionym na sektorach kryptowalut, blockchain oraz web3. Dla Bitcoin.pl piszę od 2021 roku. Prowadzę program ''Web'3'n'more'' - cykl wywiadów poświęconych polskim projektom z tej branży. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, jestem wokalistą zespołów Lords of the Deep Forest oraz Brütal Melon.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności