za
Jeffrey Gundlach

Jeffrey Gundlach z DoubleLine Capital twierdzi, że przed nami ostatnia podwyżka stóp procentowych przez Fed

2023-03-16
BiznesEkonomia
Nexo Earn Aplikacja

Jeffrey Gundlach, amerykański biznesmen i założyciel DoubleLine Capital, uważa, że Rezerwa Federalna USA podniesie w przyszłym tygodniu stopy procentowe jedynie o 25 punktów bazowych. Według niego będzie to ostatnia taka podwyżka.

Jeffrey Gundlach sugeruje, że to koniec polityki podwyżek stóp proc.

W ostatnim wywiadzie dla CNBC Gundlach powiedział, że Rezerwa Federalna podniesie za kilka dni stopy proc. tylko o 25 pb. Jego zdaniem bank centralny musi teraz “uratować” swoją “wiarygodność”. Jak dodał, uważa, że będzie to ostatnia taka podwyżka.

Dziś świat finansów żyje upadkami największych amerykańskich banków – Silicon Valley Bank i Signature Bank. Bankructwa te wywołały panikę w gronie inwestorów i konsumentów, którzy zaczęli zastanawiać się, jak Fed zareaguje na tę katastrofę. Gundlach uważa, że instytucja docelowo przestanie w ogóle podnosić stopy procentowe i skupi się na innych sposobach walki z inflacją.

Według szacunków CME Group większość analityków prognozuje, że Rezerwa Federalna ogłosi podwyżkę stóp procentowych o 0,25%, podczas gdy mniej niż 15% jest zdania, że już teraz zakończy cały cykl i pozostawi stopy na obecnych poziomach.

Z kolei założyciel SkyBridge Capital, Anthony Scaramucci, już wcześniej sugerował, że bank centralny USA zaprzestanie podwyżek stóp procentowych, gdy inflacja w USA spadnie 4-5%. Najnowsze dane CPI pokazały zaś inflację na poziomie 6% r/r.

Gundlach o BTC

W  wywiadzie dla CNBC z czerwca 2022 r. Gundlach wypowiedział się też na temat bitcoina. Wtedy był zdecydowanie niedźwiedziem i stwierdził, że nie byłby “w ogóle zaskoczony”, gdyby kurs kryptowaluty spadł do około 10 000 USD.

Dodał wtedy, że trend na rynku kryptowalut “wyraźnie nie jest pozytywny”.

Choć bitcoin spadł poniżej 20 000 USD, nie znalazł się na poziomie 10 000 USD. Zawirowania związane z upadkiem giełdy FTX sprawiły z kolei, że staniał do ok. 15 500 USD.

Fed musi zrewidować swoją politykę monetarną

Wracając do kwestii dalszych posunięć Fedu, warto zauważyć, że bank centralny ma przed sobą poważny dylemat. By ratować system bankowy będzie musiał obniżać stopy procentowe. Problem w tym, że taka decyzja zwiększa prawdopodobieństwo powtórzenia się scenariusza z lat 70. XX w. Wówczas inflację udało się tymczasowo opanować, ale – właśnie przez zbyt szybkie obniżenie stóp proc. – szybko zaczęła ponownie rosnąć.

Dla kryptowalut to dobre wiadomości, bowiem zmiana polityki Fedu napędzi nową hossę na rynku.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności