za
Inflacja w USA

Inflacja w USA spada, ale nadal jest wysoka. Co zrobi Fed?

2023-03-15
Ekonomia

Inflacja w USA spadła w lutym do 6 proc. rok do roku. Wiele wskazuje więc na to, że Fed nie podniesie stóp proc. o więcej niż 25 pb.

Inflacja w USA spada

Inflacja w USA w lutym wyniosła 0,4 proc. miesiąc do miesiąca i 6 proc. r/r — podało we wtorek Biuro Statystyk Pracy (BLS).

Z kolei inflacja bazowa — czyli bez cen energii i żywności — urosła o 0,1 p.p. Wyniosła 0,5 proc. miesiąc do miesiąca. Rosły bowiem koszty związane z utrzymaniem mieszkań (czynsze). Taniała zaś energia i paliwa.

Mimo tego, że dane te nie są rewelacyjne, władze USA uspokajają i wskazują, że wszystko idzie w dobrym kierunku.

 Dzisiejszy raport pokazuje, że roczna inflacja spadła o jedną trzecią w stosunku do minionego lata, podczas gdy stopa bezrobocia pozostaje blisko poziomu najniższego od 50 lat. To jest najwolniejszy roczny przyrost od września 2021 r.

— skomentował nowe dane prezydent USA Joe Biden.

Informację te są też istotne dla inwestorów. Oznaczają bowiem, że spada ryzyko podniesienia stóp proc. przez Fed o aż 50 pb. Wiele wskazuje na to, że bank centralny USA pozostanie przy podwyżkach na poziomie tylko 25 pb.

Jerome Powell

Kryzys bankowy uratuje bitcoina?

Spadająca inflacja to jednak nie jedyny czynnik, który może utrudnić Fedowi podnoszenie stóp procentowych. Politykę monetarną Rezerwy Federalnej mogą zaburzyć też upadki banków. Jak na razie upadłość ogłosiły: Silvergate, Silicon Valley Bank i Signature Bank. Nie można jednak wykluczyć, że to nie koniec. Możliwe, że władze będą musiały zacząć wręcz ponownie stymulować gospodarkę dodrukiem, co z kolei napędzi wzrosty na rynkach finansowych, ale może też spowodować ponowny skok inflacji.

Analizując trudną sytuację makroekonomiczną, ekonomiści Goldman Sachs spodziewają się wręcz, że bank centralny USA ostatecznie wstrzyma się z podwyżką stóp proc., bowiem będzie chciał uspokoić sytuację na rynkach.

Inna sprawa to to, że dotychczasowa polityka Fedu, która w założeniu miała schłodzić gospodarkę i zacząć ograniczać inflację nie przynosi efektów. Inflacja spada, ale wolno, zaś nowe dane dot. rynku pracy zaskakują: w lutym w USA przybyło ponad 300 tys. miejsc pracy.

Wszystko powyższe to jednak dobre wieści dla rynku kryptowalut. Bitcoin kosztuje już 24 800 USD, zaś ether przebił poziom 1700 USD.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
64 490,61 USD0,28%
Ethereum logo
EthereumETH
3516,13 USD0,25%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,03%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
592,32 USD1,26%
Solana logo
SolanaSOL
134,76 USD-0,23%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3516,59 USD0,27%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,04%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD0,25%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,58 USD6,18%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD0,11%