za
Bitcoin wzrósł o 20% w ciągu doby po upadku 3 banków w USA

Bitcoin wzrósł o 20% w ciągu doby po upadku 3 banków w USA

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Ostatnie doniesienia o trwającym kryzysie instytucji bankowych sprawiły, że inwestorzy ponownie zwrócili się w stronę rynku bitcoina. W ciągu tygodnia aż 3 kluczowe banki w Stanach Zjednoczonych ogłosiły swoją upadłość. Jak na te wydarzenia zareagował kurs pierwszej kryptowaluty? Wyśmienicie! Cena bitcoina wystrzeliła dziś o 20%.

Banki w USA padają

Słynnie powiedzenie, że coś jest ”pewne jak w banku” coraz rzadziej odzwierciedlenie w realnym świecie. Tradycyjne instytucje bankowe od lat tracą zaufanie społeczeństwa. Liczne sytuacje dot. ich upadków utwierdzają tylko ludzi w przekonaniu, że trzeba szukać alternatywnych sposobów przechowywania funduszy. Z tego powodu, między innymi, został stworzony bitcoin. Dzięki tej cyfrowej walucie każdy użytkownik jest swoim własnym bankiem. Bitcoin nie wymaga też pośredników i nie jest zależny od żadnych instytucji.

W ostatnich dniach oczy większości ekonomistów oraz inwestorów były skierowane na Stany Zjednoczone i toczący się tam kryzys instytucji bankowych. Najpierw padł Silvergate, czyli kluczowy bank dla sektora cyfrowych aktywów. Zapewniał on giełdom, funduszom hedgingowym i innym podmiotom z tej branży dostęp do transferu środków w czasie rzeczywistym. Firma zwyczajnie nie udźwignęła skali problemów, które piętrzyły się w wyniku kryptozimy, upadku giełdy FTX (która była kluczowym partnerem banku), odpływu inwestorów oraz licznych pozwów sądowych.

W piątek świat obiegła informacja o następnym bankructwie, które było dużo bardziej poważne i niosło konsekwencje dla wielu rynków. Otóż Silicon Valley Bank (SVB), który obsługiwał mnóstwo firm z branży venture capital oraz rynków technologicznych, został zamknięty przez regulatorów Stanów Zjednoczonych w wyniku obawy o sytuację gospodarczą kraju. To wydarzenie napędziło strach o bezpieczeństwo środków wielu podmiotów. Miliardy dolarów utknęły bowiem w banku na weekend i nie było pewne, czy z nadejściem poniedziałku będzie można je wypłacić. Doskonałym przykładem jest tutaj firma Circle, emitent drugiego największego stablecoina na świecie – USDC – która trzymała około 20% swoich rezerw w SVB. Firmie nie udało się na czas wypłacić wszystkich środków. Poinformowała w sobotę rano, że około 3,3 mld dolarów utknęło na platformie banku. To z kolei doprowadziło do paniki inwestorów i napędziło presję sprzedażową. W efekcie na ponad 2 dni USDC utraciło powiązanie 1:1 z dolarem amerykańskim.

Trzeci ”trup” został ogłoszony wczoraj wieczorem. Signature Bank był drugim po Silvergate największym bankiem, który przejawiał przyjazny stosunek do firm z branży kryptowalut. Swoje środki dotychczas trzymały w nim takie podmioty, jak giełda Coinbase, emitent stablecoinów Paxos czy kryptowalutowy pożyczkodawca Celsius.

To dopiero początek?

Wielu ekspertów jest zdania, że upadek tych trzech gigantów jest dopiero początkiem lawiny bankructw mniejszych banków. Takiego zdania są między innymi Robert Kiyosaki oraz Bob Elliott. Czas pokaże co będzie dalej. Co prawda, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) ogłosiła już uruchomienie specjalnego programu finansowania banków, by uchronić je przed większymi stratami. Czy to jednak cokolwiek zmieni?

Bitcoin rośnie

Inwestorzy zwracają się w stronę bitcoina

W obliczu paniki na rynkach, spadku cen akcji giełdowych i ogólnie panującego strachu, spora część osób przypomniała sobie widocznie po co tak naprawdę powstał bitcoin i jakie ma zalety. W efekcie inwestorzy ruszyli na zakupy, a kurs najstarszej kryptowaluty zaczął odbijać.

Na moment pisania tego artykułu za jednego bitcoina (BTC) należy zapłacić 24 125 dolarów. Oznacza to skok o 16,55% w ciągu 24h oraz 7,11% w skali tygodnia. Kapitalizacja rynkowa tego aktywa zwiększyła się w ciągu doby o 16,55% i wynosi obecnie 462 454 506 399 dolarów.

Bitcoin wzrósł o 20% w ciągu doby
Wykres cenowy BTC/USD. Źródło: TradingView

Inne kryptowaluty również zyskują na wartości. Ether (ETH) skoczył w ciągu doby o 10% i obecnie jego kurs wynosi 1660 dolarów. Praktycznie wszystkie topowe cyfrowe aktywa dziś świecą za zielono podążając za bitcoinem.

Kryzys gospodarczy, nieumiejętność banków centralnych z poradzeniem sobie z inflacją oraz ogromna dziura budżetowa Stanów Zjednoczonych na poziomie 3 bilionów dolarów tylko potwierdzają, że zdecentralizowane waluty są idealną opcją na ochronę środków przed utratą wartości.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Jestem redaktorem i dziennikarzem skupionym na sektorach kryptowalut, blockchain oraz web3. Dla Bitcoin.pl piszę od 2021 roku. Prowadzę program ''Web'3'n'more'' - cykl wywiadów poświęconych polskim projektom z tej branży. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, jestem wokalistą zespołów Lords of the Deep Forest oraz Brütal Melon.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
68 458,88 USD-1,19%
Ethereum logo
EthereumETH
3895,55 USD2,86%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,06%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
603,08 USD-0,06%
Solana logo
SolanaSOL
164,74 USD-0,14%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3893,04 USD2,84%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,06%
XRP logo
XRPXRP
0,53 USD-2,47%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,16 USD-4,50%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,38 USD0,83%